Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

IZVJEŠTAJ O JAVNIM KONSULTACIJAMA - Nacrt zakona o socijalnom savjetu

Objavljeno: 24.04.2017. 15:39 Autor: mrss
U skladu sa Uredbom o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona („Službeni list CG“, broj 12/12), Ministarstvo rada i socijalnog staranja je objavilo poziv za konsultacije zaiteresovane javnosti povodom donošenja Zakona o socijalnom savjetu. Javni poziv za učešće u javnim konsultacijama upućen je organima, organizacijama, udruženjima i pojedincima, objavljivanjem na web stranici ministarstva i na portalu e-uprave, dana 30.03.2017. godine. Uz javni poziv, na internet stranici ministarstva objavljen je Nacrt Zakona o Socijalnom savjetu i kontakt za ostavljanje primjedbi i sugestija. 

Javne konsultacije, u trajanju od 20 dana od dana objavljivanja javnog poziva, zaključene su dana 19.04.2017. godine. U ovom periodu, ministarstvu je dostavljena jedna sugestija za izmjenu Nacrta zakona o socijalnom savjetu.

PREGLED PRIMJEDBI I SUGESTIJA

Asocijacija za demokratski prosperitet – Zid predložila je da se Zakonom uredi sprovođenje konsultacija, ili nekog drugog mehanizma, kako bi se obezbijedio širi dijalog i uključivanje više zainteresovanih strana, koje mogu dati svoj doprinos Socijalnom savjetu o pitanjima kojima se savjet bavi, a koja su definisana nacrtom zakona. Konsultacije sa zainteresovanim stranama je potrebno sprovesti prilikom razmatranja i zauzimanja stavova o nacrtom definisanim pitanjima, kao i prilikom razmatranja propisa, kako bi se dobila i mišljenja onih koji ne čine formalno sastav Socijalnog savjeta ili lokalnog socijalnog savjeta, ali zbog prirode svog djelovanja mogu doprinjeti partikularnim pitanjima. Uvođenjem konsultacija socijalni dijalog bi dobio širu dimenziju i dala bi se mogućnost civilnom sektoru, kao i većem broju poslodavaca, preduzetnika i pojedinaca da daju svoj doprinos, posebno u oblastima koje su njima od značaja.

Odgovor obrađivača: Navedena sugestija je već integrisana u članu 12 Nacrta zakona kojim je propisano da socijalni savjet radi na sjednicama, koje se održavaju po potrebi, a najmanje jednom u dva mjeseca.

Radi razmatranja pitanja iz svoje nadležnosti, socijalni savjet može obrazovati radna tijela u skladu sa poslovnikom o radu. 

Socijalni savjet može, u svom radu, angažovati i stručnjake iz zemlje i inostranstva, kao i predstavnike domaćih ili stranih institucija i organizacija civilnog sektora koji nemaju pravo odlučivanja u savjetu.

Socijalni savjet o pitanjima iz svoje nadležnosti zauzima stavove, daje mišljenja, donosi preporuke, zaključke i druge akte u skladu sa poslovnikom o radu.



Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?