- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Prioritet su jeftinije usluge za građane
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Prioritet su jeftinije usluge za građane
Objavljeno: 23.05.2017. • 13:11 Autor: Ministarstvo ekonomije
Elektronske komunikacione mreže i infrastruktura u Crnoj Gori omogućavaju primjenu najsavremenijih tehnologija za pružanje usluga i preko takvih mreža i infrastrukture korisnicima u Crnoj Gori se nude skoro sve postojeće elektronske komunikacione usluge koje se pružaju u svijetu, kazala je za Dnevne novine generalna direktorica Direktorata za elektronske komunikacije, poštansku djelatnost i radio spektar u Ministarstvu ekonomije Ratka Strugar.
"Operatori konstantno ulažu u tehnološki razvoj mreža, pa imamo sve veći broj priključaka sa optičkim vlaknima, preko kojih se ostvaruje pristup internetu velikim brzinama. U prošloj godini ulaganja operatora su iznosila oko 117 milona eura" podsjetila je Strugar i dodala da su ova sredstva operatori uložili u razvoj mreža i primjenu novih tehnologija, što čini osnovu za pružanje kvalitetnijih i jeftinijih usluga i njihovu dostupnost na cijeloj teritoriji Crne Gore.
■ RAZVOJ
Takođe, mobilni operatori su, nakon završene aukcije spektra koja je sprovedena 2016. godine, u budžet Crne Gore uplatili 50,65 miliona eura, kao naknadu za dodjelu odobrenja za korišćenje radio frekvencija.
"Tržište elektronskih komunikacija u Crnoj Gori je liberalizovano i konkurencija je uveliko prisutna. Takav je slučaj i sa fiksnom i sa mobilnom telefonijom, međunarodnim saobraćajem, internet servisima, fiksnim i bežičnim pristupom", rekla je Strugar.
Cilj je, prema njenim riječima, da se očuva i po mogućnosti unaprijedi konkurencija na tržištu elektronskih komunikacionih usluga u Crnoj Gori, kreiraju uslovi za dalji nesmetan razvoj elektronskih komunikacionih mreža i usluga i ubrza postizanje ciljeva Strategije razvoja informacionog društva do 2020. godine, što će građanima donijeti ne samo veći broj servisa nego i jeftinije usluge.
"Digitalna Crna Gora zemlja koja je potpuno iskoristila ekonomski i društveni potencijal IKT-a, ostaje vizija razvoja informacionog društva Crne Gore", istakla je Strugar.
■ PRIORITETI
U saglašavanjem zakonodavnog okvira za obavljanje djelatnosti elektronskih komunikacija sa pravnom tekovinom EU, za crnogorske operatore je stvoren dobar ambijent za poslovanje i dalje investiranje u tržište telekomunikacija, dok se građanima nudi mogućnost izbora operatora i kvalitetnih elektronskih komunikacionih usluga, po pristupačnim cijenama.
Crna Gora, kako tvrdi ona, svjesna je značaja informacionih i komunikacionih tehnologija za državni progres i ovoj oblasti je posvetila veliku pažnju, izdižući je na nivo prioriteta u razvojnim planovima.
"Prethodni period je obilježio intenzivan i dinamičan razvoj telekomunikacija i informacionog društva u Crnoj Gori. Sektor elektronskih komunikacija u Crnoj Gori je na nivou razvijenih evropskih zemalja, što se može zaključiti na osnovu razvoja tehnologija i infrastrukture, rasta broja korisnika elektronskih komunikacionih usluga, rasta saobraćaja, načina na koji građani prihvataju nove usluge, broja operatora elektronskih komunikacija na tržištu i ulaska novih", kazala je Strugar.
U Podgorici je nedavno obilježen Svjetski dan telekomunikacija i informacionog društva, čija je ovogodišnja tema "Big Data for Big Impact".
"Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana telekomunikacija fokusira se na značaj koju 'velike informacije' imaju za razvoj društva i ima za cilj da istraži kako da se nesavršeni, složeni i često nestrukturirani podaci pretvore u korisne informacije u kontekstu razvoja", objasnila je Strugar.
Pametna rješenja za globalne izazove
Aktivnosti zemalja članica Međunarodne telekomunikacione unije (ITU), među kojima je i naša zemlja, prema riječima Strugar, doprinijeće identifikovanju novih mogućnosti koje pružaju informaciono-komunikacione tehnologije za kreativne izazove održivog razvoja.
"Međunarodna zajednica se mobilisala oko Agende za održivi razvoj 2030, koja prepoznaje veliki potencijal informacionih i komunikacionih tehnologija za ubrzavanje ljudskog napretka, premošćavanje digitalne podjele i unapređenje znanja", zaključila je Strugar i dodala da ove tehnologije pružaju pametna rješenja za rješavanje klimatskih promjena, gladi, siromaštva i drugih globalnih izazova.
NEMANJA LACMAN
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?