- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Održan VI redovni sastanak službenika/ica iz zemal...
Održan VI redovni sastanak službenika/ica iz zemalja Zapadnog Balkana u Viljnusu
Predstavnice Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Biljana Pejovic i Maja Jović, učestvovale su na VI redovnom godišnjem sastanak službenika/ca iz zemalja Zapadnog Balkana i Turske koji je organizovao je u Viljnusu 01.-02. juna 2017. godine Evropski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE).
One su na sastanku predstavile ono što je u Crnoj Gori urađeno u prethodnih godinu dana u oblasti implementacije politike rodne ravnopravnosti i IPA projekata, kao dinamiku aktivnosti u vezi sa uspostavljanjem Index-a rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori.
Prisutne su pozdravili, u ime organizatora - Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost, Mira Banerjee, šefica Jedinice za istraživanje i komunikaciju, Kristaps Petremanis administrativni agent u oblasti međunarodnih odnosa i predstavnica Generalnog direktorata EU za susjedstvo i pregovore o proširenju Olga Martin Gonzalez, asistentkinja za politiku iz oblasti rodne ravnopravnosti ravnopravnost polova.
Predstavnica Evropske komisije Martin Gonzalez se osvrnula na izvještaje o progresu zemalja Zapodnog Balkana i Turske, i u djelu koji se odnosi politiku jednakih mogućnosti u Crnoj Gori, i istakla da je važno da Crna Gora razradi mjerljive indikatore za ostvarivanje rone ravnopravnosti u različitim domenima.
Načelnica Pejović je prezentovala rezultate politike rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori koje su ostvareni kroz djelovanje Ministarstva za ljudska i manjinska prava, u saradnji sa relevantim institucijama na nacionalnom i lokalnom nivou, međunarodnim i domaćim organizacijama. U svojoj prezentaciji posebno se osvrnula na usvajanje novog, trećeg po redu, Plana aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti 2017-2021 sa Programom sprovođenja 2017-2018. čija je misija da osigura rodnu dimenziju u kreiranju i sprovođenju svih nacionalnih i lokalnih politika, te u radu svih pravnih subjekata na nivou države. U svakoj oblasti je određen strateški cilj, definisane su aktivnosti, nosioci, partneri, vremenski okvir, indikatori, sredstva verifikacije i potrebna finansijska sredstva za realizaciju predviđenih aktivnosti , objasnila je načelnica Pejović. Ona je istakla da Program sprovođenja za 2017. i 2018. definisao indikatore u skladu UN Globalni minimalnim setom indikatora, te da će evaluacija Plana za period 2017-2021 pokazati jasne i mjerljive rezultate.
Načelnica Pejović je prisutne upoznala da su nakon podnošenja II Periodičnog izvještaja o sprovođenju CEDAW Konvencije, dostavljena su dodatna pitanja i komentari Crnoj Gori, na koje je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, u koordinaciji sa ostalim nadležnim instititucijama, blagovremeno dostavilo odgovore. Crna Gora će predstaviti izvještaj CEDAW Komitetu jula 2017.
U predstavljanju je istaknuto da je u sadašnjem sazivu Skupštine Crne Gore (26. saziv) od 81 poslanika 19 je žena ili 23,46% (u prethodnom sazivu je bilo 15 žena ili 18,5%).
Na sastanku održanom u Evropskom instititu za rodnu ravnopravnost prezentovani su programi ovog Instituta, koji se odnose na indeks rodne ravnopravnosti, statističku bazu podataka u oblasti rodne ravnopravnosti, statistike u vezi rodno zasnovanog nasilja i gender- mainsteaming-a. Do kraja 2017. EIGE će završiti studiju o procjeni kvaliteta i dostupnosti administrativnih podataka o intimnom partnerskom nasilju i silovanjima prikupljenih od strane policije i pravosuđa u svakoj državi članici EU. Cilj ove inicijative je da se uspostavi okvir izveštavanja i monitoringa kako bi se pomoglo državama članicama (i ostalima koji usvajaju okvir) da obezbijede redovne i uporedive podatke, kao i da ispune zahtjeve za monitoring međunarodnih pravnih instrumenata, posebno Direktive o pravima žrtava i Istanbulske konvencije.
Na sastanku su predstavljeni i detalji studije i planirani rezultati i koristi od ishoda ove inicijative.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava