Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Vlada utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju: prijemni ispit za besplatne magistarske studije

Objavljeno: 16.06.2017. 14:32 Autor: PR služba Ministarstva prosvjete

Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 15. juna 2017. godine utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, u sklopu reforme osam zakona koji će biti predmet razmatranja Vlade. 

Izvod iz izjave ministra Damira Šehovića nakon sjednice Vlade Crne Gore na kojoj je utvrđen Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju:

Vlada je danas utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, u sklopu reforme osam zakona koji će biti predmet razmatranja Vlade. Ova Vlada označila je obrazovanje kao jedan od svojih prioriteta, i siguran sam da ovim zakonom stvaramo pretpostavke za kvalitetnije visoko obrazovanje u Crnoj Gori.

Ciljevi od kojih smo pošli su dostupnost visokog obrazovanja svima pod istim uslovima, zatim kvalitet i mobilnost, finansijska održivost i odgovornost Univerziteta, ali i usklađenost ovog obrazovnog nivoa ž sa potrebama tržišta.

Ključne novine ovog zakona su:

Zakon prepoznaje potrebu uvođenja besplatnih osnovnih i master studija za sve studente po reformisanom modelu na Univerzitetu Crne Gore. Na taj način stvaramo pretpostavke da studiraju oni koji znaju, a ne koji imaju. Svjesni smo da će to podrazumijevati određena izdvajanja iz Budžeta, ali mi na to ne gledamo kao na trošak već kao na investiciju, jer smo ubijeđeni da kvalitetnijeg ulaganja od onog u znanje nema.

Takođe smo uveli prijemni ispit za sve studente koji žele da po reformisanom modelu upišu magistarske studije na Univerzitetu Crne Gore.

Predvidjeli smo i promjenu modela studiranja, i opredijelili smo se za preovlađujući model u evropskom prostoru visokog obrazovanja - 3+2+3, čime smo stvorili preduslove ne samo za unapređenje kvaliteta visokog obrazovanja, već i za mobilnost studenata i naučnih radnika iz Crne Gore.

Doprinos kvalitetu će predstavljati i osnivanje Agencije za kvalitet visokog obrazovanja, koja se po prvi put formira na bazi preporuka EK i čitavog niza eksperata. Cijenimo da je navedeno značajan napredak u odnosu na dosadašnje stanje.

Takođe smo Predlogom predvidjeli drugačiji izbor članova Savjeta za visoko obrazovanje, čime smo stavili akcenat na transparetnost i odgovornost budućih članova, i to na način što će ih birati Parlament Crne Gore na predlog Vlade.

Poznato je i da smo promijenili model finansiranja Univerziteta CG, jer smo se opredijelili za tzv. Ugovorni model, zahvaljujući kome će Univerzitet stvoriti pretpostavke za značajnija izdvajanja iz Budžeta, ali pod uslovom da ispuni ciljeve koji se pred njega postavljaju.

Prepoznali smo i potrebu rješavanja pitanja nedostatka praktičnih vještina kod naših visokoškolaca, zbog čega smo se opredijelili za rješenje kojim se uvodi obavezna praktična nastava u obimu od 25%. Osim toga, po prvi put će se u postupku akreditacije visokoškolske ustanove cijeniti upravo i postojanje kreditnog vrednovanja prakse.





Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?