Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

IZVJEŠTAJ SA JAVNE RASPRAVE ZA NACRT ZAKONA O PRIZNAVANJU PROFESIONALNIH KVALIFIKACIJA ZA OBAVLJANJE REGULISANE PROFESIJE

Objavljeno: 16.06.2017. 21:00 Autor: mrss
Ministarstvo rada i socijalnog staranja je, u skladu sa Uredbom o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona („Službeni list CG“, broj 12/12), dana 28. aprila 2017. godine dalo na javnu raspravu Nacrt zakona o priznavanju profesionalnih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije. Javna rasprava je trajala 40 dana od dana objavljivanja javnog poziva, a zaključena je 06. juna 2017. godine.

U tom periodu Ministarstvu rada i socijalnog staranja nijesu dostavljeni komentari, prijedlozi i sugestije na navedeni Nacrt. 

U okviru javne rasprave, Ministarstvo rada i socijalnog staranja je 05. juna 2017. godine organizovalo Okrugli sto koji je održan u staroj zgradi Vlade u Podgorici u 11 časova na kojem su prisustvovali predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja Generalna direktorica Direktorata za tržište rada i zapošljavanja Edina Dešić, načelnica Direkcije za stručno obrazovanje odraslih Senka Vukčević, samostalna savjetnica u Direkciji za stručno obrazovanje odraslih Ivana Joksimović i samostalne savjetnice u Direkciji za tržište rada i zapošljavanja Ana Leković i Arnela Zejnilović.

Takođe, navedenom okruglom stolu prisustvovali su predstavnici Ministarstva prosvjete Božidarka Malešević i Biljana Mišović, predstavnica Ministarstva ekonomije Lidija Radović, predstavnice Farmaceutske komore Crne Gore Biljana Savović i Milanka Žugić, predstavnik Inženjerske komore Crne Gore Miroslav Aksentijević i predstavnik Privredne komore Crne Gore Mladen Perazić.

Okrugli sto je otvorila g-đa Edina Dešić, Generalna direktorica Direktorata za tržište rada i zapošljavanje koja je ukazala na veliki značaj koji ovaj zakon ima za građane Crne Gore. Istakla je da će se ovim zakonom urediti priznavanje profesionalnih kvalifikacija za obavljanje regulisanih profesija u Crnoj Gori i da će na taj način biti omogućeno da se lica koja su svoje obrazovanje stekla u inostranstvu zaposle u Crnu Goru pod istim uslovima kao i državljani Crne Gore. Time će doći do podsticanja zapošljavanja, povećanja mobilnosti na tržištu rada i razvoja tržišta rada. 

Nakon uvodnih riječi g-đe Edine Dešić načelnica Direkcije za stručno obrazovanje odraslih Senka Vukčević je predstavila je Nacrt zakona o priznavanju profesionalnih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije koji je usaglašen sa Direktivom 2005/36 EZ i Izmjenom Direktive 2013/55EZ, ističući najznačajnije novine i to: da sve osobe koje žele pružati usluge obavljanjem određene regulisane profesije u Crnoj Gori, a profesionalnu kvalifikaciju su stekle u inostranstvu, dužne su se obratiti nadležnom organu ili nadležnom ministarstvu koje odobrava pristup obavljanju određene regulisane profesije u Crnoj Gori. Napomenula je da će Ministarstvo rada i socijalnog staranja radi obezbjeđivanja administrativne podrške za implementaciju propisa EU imati ulogu Kontakt centra za pružanje informacija o priznavanju profesionalnih kvalifikacija. Donošenje novog Zakona ima veliki značaj za sve profesije u zdravstvu, naročito za medicinske sestre i babice. Takođe novina u zakonu je uvođenje Evropske profesionalne kartice (EPK), koja predstavlja elektronsku potvrdu koja dokazuje da stručnjak ispunjava sve uslove potrebne za privremeno ili povremeno pružanje usluga u državama Evropske Unije ili za priznavanje profesionalnih kvalifikacija za trajno obavljanje regulisane profesije u EU. Svrha kartice je pojednostavljenje procesa priznavanja kvalifikacija među državama članicama EU sa ciljem povećanja efikasnosti i smanjenja troškova. Nadalje, važna odredba novog Zakona se odnosi na profesionalce koji žele nastaviti sa svojim aktivnostima u drugoj državi članici u kojoj su takve aktivnosti samo dio profesije sa širim opsegom nego u njihovoj matičnoj državi. Izmjene se tiču i pitanja trajnog stručnog usavršavanja i zajedničkog okvira obrazovanja. Trajno stručno usavršavanje predstavlja zahtjev prema državama članicama da ga podstiču naročito kod profesije doktora medicine, specijalista, doktora opšte prakse, medicinskih sestara i babica. Zajednički okvir kvalifikacija oblikovan je kako bi osigurao zajednički minimum znanja, vještina i kompetencija potrebnih za obavljanje određenje profesije ili za specijalizaciju unutar regulisane profesije.

Takođe, navela je da se novim Zakonom naglašava značaj Okvira nivoa profesionalnih kvalifikacija, koji ima za cilj promovisanje transparentnosti i uporedivosti profesionalnih kvalifikacija. Ovaj okvir predstavlja značajan izvor informacija za nadležne organe koji ispituju profesionalne kvalifikacije stečene u drugim državama članicama. Nadalje ističe da novi Zakon takođe predviđa ,,jezičku kontrolu” odnosno znanje jezika prilikom preseljenja lica koja obavljaju regulisanu profesiju u cilju povećanja sigurnosti pacijenata. Zapravo, ova lica će morati polagati ispit o poznavanju jednog od službenih jezika države u koju su došli. 

Nadležna tijela svake države članice moraće unaprijed upozoriti odgovarajuća tijela druge države na profesionalce koji više nisu ovlašćeni za obavljanje svoje profesije zbog disciplinskog ili kaznenog postupka kroz posebne mehanizme upozorenja. Posebno je istakla da zbog donošenja izmjene Direktive 2013/55/EU biće potrebno usklađivanje svih zakona i podzakonskih akata kojima se uređuje obavljanje regulisanih profesija u Crnoj Gori. Cilj ove direktive je bio da se poboljšaju važeća pravila sistema priznavanja kvalifikacija.

Nakon uvodnih riječi i predstavljanja Nacrta zakona zainteresovani su imali priliku da iznesu svoje mišljenje i komentare na predloženi tekst Nacrta zakona.

Primjedbe i sugestije na Nacrt zakona o priznavanju profesionalnih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije

Da bi stručnjak kojem je priznata profesionalna kvalifikacija mogao da obavlja regulisanu profesiju u Crnoj Gori, koji nivo znanja crnogorskog jezika mora znati, pitao je predstavnik Privredne komore Crne Gore Mladen Perazić?

Predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja su odgovorili da za obavljanje regulisane profesije, zavisno iz koje oblasti se profesija obavlja, nije neophodno imati isti nivo znajnja crnogorskog jezika, npr. specijalista psihijatar koji obavlja regulisanu profesiju u Crnoj Gori mora znati veći nivo crnogorskog jezika zbog komunikacije sa pacijentima za razliku od stomatologa ili hirurga. Članom 10 ovog zakona je predviđeno da nadležni organ za profesije, koje utiču na zdravlje pacijenata ili za druge profesije u slučajevima sumnje u odnosu na znanje jezika, provjerava znanje crnogorskog jezika stručnjaka u vezi sa profesionalnim djelatnostima koje namjerava obavljati. Provjeravanje mora biti srazmjerno profesionalnim djelatnostima koje će stručnjak obavljati i može se sprovesti tek nakon priznavanja profesionalne kvalifikacije odnosno nakon izdavanja evropske profesionalne kartice. Ako nadležni organ ne može sam obezbjediti provjeru jezika, može na osnovu njegovih uputstava provjeru sprovesti drugi organ ili organizacija.

Predstavnik Privredne komore Crne Gore Mladen Perazić je dao sugestije da se bliže odredi vrijeme za privremeno ili povremeno pružanje usluga.

Predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja su na sugestiju predstavnika Privredne komore istakli da nadležni organ u postupku razmatranja prijave za povremeno odnosno privremeno pružanje usluga ocjenjuje prirodu obavljanja usluga za svaki slučaj posebno, pri čemu uzima u obzir prije svega trajanje, učestalost, redovitost i stalnost usluga. Nadležni organ prijavljuje ponuđača usluga koji ispunjava propisane uslove. Prijava važi godinu dana, a nakon isteka ovog roka ponuđač, koji želi i dalje pružati povremene ili privremene usluge u Crnoj Gori, može je produžiti u skladu sa odredbama ovog zakona. Nadležni organ može prije prvog pružanja rizičnih usluga provjeriti profesionalnu kvalifikaciju ponuđača usluga. Ako nadležni organ utvrdi da ponuđač usluga ispunjava uslove, izdaje dozvolu na period od godinu dana.

Predstavnik Inženjerske komore Crne Gore Miroslav Aksentijević je postavio pitanje budućeg statusa lica koji su završili studijske programe na kojima se stiču kvalifikacije iz oblasti regulisanih profesija, a koji nijesu usklađeni sa Direktivom 2005/36 EZ, odnosno izmenom Direktive 2013/55 EZ. 

Ovo pitanje je posebno bitno imajući u vidu činjenicu da smo u obavezi da studijske programe Medicine, Stomatologije, Visoke medicinske škole, Farmacije i Arhitekture uskladimo sa Direktivom, odnosno izmjenama Direktive, što je shodno Nacionalnom planu razvoja kvalifikacija za obavljanje regulisanih profesija i urađeno. S tim u vezi od naredne 2017/18. studijske godine biće upisane prve generacije studenata na navedenim programima, čiji je nastavni plan i program usklađen sa navedenim direktivama. 
U cilju regulisanja statusa lica koja su obrazovanje stekla po tzv. starom programu predložio je da se Prelaznim i završnim odredbama zakona uredi ovo pitanje. 

Na osnovu člana 8 Uredbe o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona („Službeni list CG“, broj 12/12), Ministarstvo rada i socijalnog staranja objavljuje

Izvještaj
o konsultovanju zainteresovane javnosti u postupku pripreme Nacrta zakona o priznavanju inostranih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije

Na osnovu člana 7 Uredbe o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona („Službeni list CG“, broj 12/12), Ministarstvo rada i socijalnog staranja, dana 16.03.2017. godine, uputilo je javni poziv organima, organizacijama, udruženjima i pojedincima (zainteresovana javnost) da se uključe u postupak pripreme Nacrta zakona o priznavanju inostranih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije i dostave svoje inicijative, predloge, sugestije i komentare u pisanom i elektronskom obliku.

Postupak konsultacija je trajao 20 dana od dana objavljivanja javnog poziva na internet stranici Ministarstva rada i socijalnog staranja i portalu e-uprave.

Nakon isteka roka za konsultacije izvršili smo uvid i konstatovali da nije bilo inicijativa, predloga, sugestija i komentara u postupku pripreme Nacrta zakona o priznavanju inostranih kvalifikacija za obavljanje regulisane profesije.







Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?