- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Potrošnja energije smanjena 49 odsto
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Potrošnja energije smanjena 49 odsto
Objavljeno: 02.07.2017. • 19:00 Autor: Ministarstvo ekonomije
Podgorica, (MINA – BUSINESS) - Ministarstvo ekonomije je u energetsku adaptaciju 43 objekta u Crnoj Gori uložilo oko 34,5 miliona EUR, od čega u 39 objekata u kojima je izvršen monitoring, godišnja potrošnja energije je smanjena za oko 49 odsto, nakon primjene mjera energetske efikasnosti.
Projektom Energetska efikasnost u Crnoj Gori (MEEP), koji realizuje se na osnovu kredita sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj od 2009. godine, i Programom energetske efikasnosti u javnim zgradama – faze I i II (EEPPB), koji se realizuje na osnovu kredita i finansijskog ugovora sa Njemačkom razvojnom bankom – KfW, do 2020. godine planirano je da ukupan broj energetski adaptiranih objekta u Crnoj Gori bude 53, sa vrijednošću rekonstrukcije od 46,5 miliona eura.
Iz Ministarstva ekonomije sopšteno je da, u cilju verifikacije do sada realizovanih aktivnosti, u okviru ta dva programa sprovode se tehnički i socijalni monitoring i evaluacija.
„Tehničkim monitoringom i evaluacijom utvrđuju se ostvarene energetske uštede, koje služe da bi se energetski kvantifikovali rezultati projekata", ukazuju iz Ministarstva.
Oni podsjećaju da su tehnički monitoring i evaluacija do sada sprovedeni u 39 objekata, od kojih u 28 škola, dva studentska doma i devet bolnica, koji su rekonstruisani i za koje postoje podaci o potrošnji energenata za bar jednu grejnu sezonu.
Podaci kazuju da je ukupna ostvarena godišnja ušteda energije u tim objektima 15.528.648 kilovatsati(kWh), odnosno potrošnja energije je nakon primjene mjera energetske efikasnosti smanjenja za oko 49 odsto. Procijenjeno je i godišnje smanjenje emisije CO2 i ono iznosi 5.576 t.
Iz Ministarstva navode da se „socijalnim monitoringom i evaluacijom utvrđuju subjektivna percepcija krajnjih korisnika o zadovoljstvu unutrašnjim komforom“.
„Preliminarni rezultati socijalnog monitoringa u okviru MEEP projekta, sprovedenog na uzorku od sedam objekata, tri bolnice i četiri škole, kojim je obuhvaćeno 840 korisnika, pokazuju da su aktivnosti na implementaciji mjera energetske efikasnosti značajno uticale na povećanje zadovoljstva korisnika objekata unutrašnjim komforom, odnosno uslovima boravka i rada u objektima“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva ukazuju da je „zadovoljstvo korisnika nakon primjena mjera energetske efikasnosti povećano na više od 90 odsto“ i navode da su u toku aktivnosti na sprovođenju socijalnog monitoringa i evaluacije na četiri zdravstvena objekta, a da će rezultati monitoringa biti poznati tokom prvog kvartala sljedeće godine.
„Navedeni podaci potvrđuju uspješnu realizaciju projekata u oblasti energetske efikasnosti koji su namijenjeni javnim objektima, kao i njihove višestruke pozitivne efekte. Potvrđuju činjenicu da Ministarstvo ekonomije, pored energetskih ušteda, vodi računa i o socijalnoj komponenti projekata koje sprovodi“, navodi se u saopštenju.
Prema njihovoj ocjeni, uspjeh u realizaciji projekata ogleda se i u pozitivnim izvjestajima Energetske zajednice, kao i činjenici da, iako smo najmanja zemlja u regionu, imamo najviše rekosntruisanih objekata.
„Prilikom tumačenja rezultata sprovedenih projekata, važno je napomenuti da energetska efikasnost nije štednja, već optimalno korišćenje energije sa unapređenjem životnog standarda, uz zaštitu prirode i ekonomski razvoj, kroz ulaganje u primjenu resursa koji doprinose energetskoj efikasnosti“, ukazuju iz Ministarstva ekonomije.
Oni dodaju da rezultati tih projekata imaju višestruke pozitivne efekte, koji nesumnjivo svjedoče o njihovoj svrsishodnosti.
(kraj) mpa
Vezani članci:
Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi o nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o us 30.12.2024.
Publikacije 26.12.2024.
Završena druga Obuka o korporativnom upravljanju 20.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?