Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Lokalnim planiranjem do efikasnog korišćenja energije

Objavljeno: 04.07.2017. 20:46 Autor: Ministarstvo ekonomije
Lokalni energetski plan (LEP), kao razvojni dokument, će identifikovati i dati precizne i jasne odrednice za sprovođenje projekata i mjera energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije na opštinskom nivou, a koji će u krajnjem, između ostalog, rezultirati smanjenjem emisije gasova sa efektom staklene bašte do 2020. godine na nivou zemlje.

U cilju upoznavanja predstavnika jedinica lokalnih samouprava sa Nacrtom unaprijeđene metodologije za izradu LEP-ova, Ministarstvo ekonomije je u saradnji sa Glavnim gradom Podgorica danas organizovalo radionicu na kojoj su predstavljeni koraci i aktivnosti koje imaju za cilj da olakšaju izradu ovih dokumenata.

Generalni direktor za energetiku Miodrag Čanović kazao je da su lokalne samouprave dužne da po­tre­be i na­čin snab­di­je­va­nja ener­gi­jom, mje­re za efi­ka­sno ko­ri­šće­nje ener­gi­je, kao i ko­ri­šće­nje ob­no­vlji­vih iz­vo­ra ener­gi­je i ko­ge­ne­ra­ci­je, pla­ni­raju LEP-om, u skla­du sa Stra­te­gi­jom raz­vo­ja ener­ge­ti­ke, Ak­ci­o­nim pla­nom ko­ri­šće­nja ener­gi­je iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra i Ak­ci­o­nim pla­nom za ener­get­sku efi­ka­snost.

„Ministarstvo ekonomije je u okviru fondova podrške EU, a preko IPA 2012, obezbijedilo sredstva za realizaciju projekta 'Optimalno korišćenje energije i prirodnih resursa', u okviru kojeg je jedna od planiranih aktivnosti unapređenje okvira za izradu LEP-ova. Kroz pomenuti projekat opštine Pljevlja, Šavnik i Kolašin će dobiti konsultatsku podršku u njihovoj izradi. Do sada je šest opština donijelo ove planske dokumente, i to: Podgorica, Nikšić, Bijelo Polje, Andrijevica, Cetinje i Kotor“, kazao je Čanović.

LEP je razvojni dokument lokalne samouprave, ili više lokalnih zajednica, u snabdijevanju i korišćenju energije, a osim plana snabdijevanja energijom, obuhvata mjere za energetsku efikasnost, kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije i korišćenje obnovljivih izvora energije. Donosi se na period od 10 godina, ali se može ažurirati svaki put kada se pojave mogućnosti realizacije mjera koje nijesu mogle biti predviđene u vrijeme obrade LEP-a.

Glavni ciljevi izrade i sprovođenja mjera LEP su: doprinos, u što većoj mjeri, bezbjednosti i diverzifikaciji energetskog snabdjevanja lokalne zajednice; smanjenje energetske potrošnje; povećanje dijela energije proizvedene iz obnovljivih izvora; smanjenje zagađivanja iz svih sektora sprovođenjem mjera energetske efikasnosti, korišćenjem obnovljivih izvora energije, upravljanjem potrošnje energenata, i drugih mjera; unapređenje održivog razvoja lokalnih sredina.

Zaključci iz LEP-a biće obavezujući za javne službe čiji je osnivač lokalna samouprava koje su odgovorne za upravljanje ili korišćenje zgradama i postrojenjima na teritoriji opstine, a na indirektan način će pružiti smjernice drugim sektorima koji posluju u okviru opština (stanovništvo, učesnici iz privatnog sektora i preduzeća, škole u javnom vlasništvu, bolnice i zdravstvene ustanove, transport, itd). 

KANCELARIJA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU
MINISTARSTVO EKONOMIJE
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?