- Vlada Crne Gore
Predsjednik Vlade u petak u radnoj posjeti Evropsk...
Predsjednik Vlade u petak u radnoj posjeti Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi
Predsjednik Vlade Duško Marković borviće u petak, 7. jula 2017. godine, u radnoj posjeti Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi u Švajcarskoj na poziv generalne direktorice CERN-a Fabiole Đianoti (Gianotti).
Program posjete podrazumijeva obilazak Sinhrociklotrona, CMS detektora, i Globalne LHC računarske mreže, sastanak sa bivšim generalnim direktorom CERN-a Prof. dr Hervigom Šoperom (Herwig Schopper) kao i sa crnogorskim studentima i naučnicima koji rade u CERN-u.
Predsjednik Vlade će prilikom posjete potpisati Memorandum o razumijevanju između Vlade Crne Gore i CERN-a kojim naša zemlja postaje punopravna članica CMS eksperimenta (The Compact Muon Solenoid). Riječ je o jednom od najvećih LHC eksperimenata u CERN-u, u kojem je angažovano oko 4.000 naučnika , inženjera i studenata iz 200 istraživačkih institucija širom svijeta među kojima su najeminentnije naučne institucije poput MIT-a (Massachusetts Institute of Technology), Caltech i ETH Zürich. Potpisivanjem Memoranduma i cijela infrastruktura Velikog hadronskog sudarača (LHC) sa svom pratećom opremom, detektorima i računarskim sistemima postaće dostupna našim istraživačima.
Sa predsjednikom Vlade u posjetu CERN-u putuju i ministarka nauke dr Sanja Damjanović, potpredsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti Prof. dr Ljubiša Stanković i rukovodilac istraživačke grupe Univerziteta Crne Gore koja će raditi sa CERN-om na CMS projektu Prof. dr Nataša Raičević, sa Prirodno-matematičkog fakulteta.
KONTEKST:
Veliki hadronski sudarač – LHC sa pratećom infrastrukturom, detektorima i računarskim sistemima nije samo najveći naučni eksperiment na svijetu, već i najkompleksnija mašina današnjice. Clanstvo u CMS eksperimentu će omogućiti da se na istraživanjima angažuju i druge struke, poput inženjera, elektroničara i informatičara.
Evropska organizacija za nuklearna istraživanja - CERN je osnovana 1954. godine. Status člana imaju 22 države, dok je na CERN-ovim projektima je angažovano oko 13.000 ljudi, iz više od 110 država širom svijeta, od kojih je oko 3.000 doktoranada.
TEHNIČKE INFORMACIJE ZA MEDIJE:
Nakon posjete biće objavljeno saopštenje za javnost (rano popodne).
Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore obezbijediće medijima fotografije i video snimke posjete i obraćanja predsjednika Vlade (dio rano popodne, ostalo iza 15:30).
SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE