Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Preduzeća prepoznaju značaj uvođenja inovativnosti u poslovanje

Objavljeno: 08.07.2017. 17:40 Autor: Ministarstvo ekonomije
Više od 80 odsto preduzeća, obuhvaćenih nedavnim istraživanjem o inovativnim aktivnostima na nivou malih i srednjih preduzeća, u prethodne tri godine je uvelo jednu ili više inovacija u svoje poslovanje.

Istraživanje o inovativnim aktivnostima na nivou malih i srednjih preduzeća, posmatrajući inovacije proizvoda i usluga, inovacije u organizaciji, u procesu proizvodnje i inovacije u marketingu, sprovedeno je od strane CEED consulting na uzorku od 103 pravna lica na teritoriji 11 opština u Crnoj Gori.

Rezultati istraživanja pokazuju da je od ukupnog broja anketiranih preduzeća, njih 83,5% u prethodne tri godine uvelo neku (jednu ili više) inovaciju u svoje poslovanje. Preduzeća su najviše uvodila inovacije u marketingu – 63,1%, zatim u procesu proizvodnje ili isporuke 55,3%, slijede inovacije proizvoda 52,4%, dok su inovacije u organizaciji bile najmanje zastupljene - 40,8%.

Kada je riječ o vrsti inovativne aktivnosti, preduzeća su svoje poslovne aktivnosti najviše fokusirala na uvođenje novih proizvoda koji bi bili novina na crnogorskom tržištu, zatim na nabavku nove opreme i tehnologija kojim bi poboljšali svoj proizvodni proces, na unaprjeđenje kvaliteta proizvoda i procesa, na novine u promjeni dizajna ili pakovanja proizvoda i uvođenje novih tehnika za promociju proizvoda, kao što su promocija putem interneta, tv reklama, kataloga, i sl. 

Najznačajniji efekti uvođenja inovativnih aktivnosti su manifestovani kroz povećanje asortimana proizvoda i usluga, porast proizvodnih kapaciteta/obima usluga, povećanje produktivnosti kompanije i povećanje plasmana i prodaje na postojećem tržištu. Najznačajniji faktor koji je sprečavao inovativnu aktivnost u malim i srednjim preduzećima, po mišljenju ispitanika su finansijske prirode tj. poteškoće u obezbjeđivanju sredstava i visoki troškovi inovacija. 

Kada je riječ o poslovnoj saradnji sa drugim kompanijama/institucijama/organizacijama prilikom uvođenja inovacija, navedeno istraživanje je pokazalo da je saradnju imalo više od polovine preduzeća, pri čemu su najznačajni partneri prilikom uvođenja inovacija bile domaće kompanije, i to u preko 50% slučajeva.

S druge strane, kada je u pitanju saradnja sa fakultetima, nešto manje od jedne četvrtine preduzeća je navelo da je imalo neku vrstu saradnje pri uvođenju inovacija. To znači da je potrebno da preduzeća u većoj mjeri prepoznaju značaj specijalizovane eksterne podrške za njihov razvoj, odnosno neophodna je veća saradnja sa pružaocima usluga koji posjeduju specifična znanja koja će omogućiti ostvarenje punog potencijala inovacija.

Upravo u cilju olakšanja i pospješivanja saradnje između preduzeća iz prioritetnih sektora industrije i pružaoca specijalizovanih savjetodavnih usluga, mapirana su crnogorska preduzeća, fakulteti, instituti, laboratorije koje pružaju savjetodavne usluge koje mogu biti direktna podrška u procesu uvođenja inovacija. Ova baza je zasnovana na informacijama raspoloživim u Centralnom registru privrednih subjekata, kao i na osnovu dodatne pretrage o aktivnostima tih preduzeća, odnosno fakulteta i instituta. Prema urađenoj bazi pružaoca usluga može se zaključiti da za gotovo sve vrste usluga postoje kompanije i institucije koje pružaju traženi vid podrške. 

Pomenuto istraživanje sprovelo je Ministarstvo ekonomije u saradnji sa Organizacijom Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj (UNIDO), u okviru projekta „Jačanje konkurentnosti i inovativnih kapaciteta Crne Gore kroz održive politike ekonomskog rasta“.


KANCELARIJA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU
MINISTARSTVO EKONOMIJE
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?