Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Klasteru iz Rožaja 15.000 eura podrške

Objavljeno: 24.07.2017. 13:35 Autor: Ministarstvo ekonomije
Klaster drvoprerade iz Rožaja, jedan od sedam sa kojima je Ministarstvo ekonomije potpisalo ugovore o subvenciji za ovu godinu, uspješno je realizovan čime je ispunio uslov za dodjelu subvencije u iznosu od 14.950 eura.

Ministarstvo ekonomijeGeneralni direktor za razvoj u Ministarstvu ekonomije Miloš Čelanović kazao je Dnevnim novinama da je ovaj klaster nedavno finalizovao svoj projekat koji se odnosi na nabavku opreme, tačnije viljuškara.

"U pitanju je oprema koju su članovi klastera do sada iznajmljivali, tako da će se ovom nabavkom na duži rok smanjiti njihovi troškovi poslovanja. Takođe, otvorena je mogućnost zapošljavanja jednog ili dva lica", rekao je Čelanović.

Vrijednost proj ekta klastera iz Rožaja je 23.000 eura, a od Ministarstva ekonomije će dobiti subvenciju od 65 odsto ukupnih opravdanih troškova, što iznosi 14.950 eura.

"Komsija zadužena za realizaciju Programa ocijenila je projekat klastera iz Rožaja uspješno realizovanim i dala je saglasnost za dodjelu subvencije, što je u proceduri", ukazao je Čelanović i dodao da je maksimalan iznos subvencije po aplikaciji u ovoj godini povećan sa 10.000 na 15.000 eura, te da će za sedam projekata biti izdvojeno ukupno skoro 98.000 eura.

On je naglasio da Ministarstvo u kontinuitetu prati realizaciju projekata klastera sa kojima su potpisani ugovori o dodjeli subvencije u okviru Programa podsticanja razvoja klastera u Crnoj Gori za 2017. godinu. Ministarstvo, kako je podsjetio Čelanović, odobrava finansijsku pomoć do 50 odsto ukupnih opravdanih troškova, odnosno do 65 odsto za klastere iz manje razvijenih jedinica lokalne samouprave.

"Zadovoljni smo što od sedam podržanih klastera čak četiri djeluju u manje razvijenim jedinicama lokalne samouprave, za koje je i opredijeljen veći procenat subvencije", naveo je Čelanović, pojašnjavajući da su u pitanju, pored klastera iz Rožaja, još dva iz Andrijevice i jedan iz Bijelog Polja.

Vremenski okvir realizacije projekata podržanih klastera je do šest mjeseci, u zavisnosti od karaktera projekta, a Ministarstvo, tvrdi Čelanović, intenzivno prati realizaciju aktivnosti, nastojeći da podrži klastere kako bi projekti bili finalizovani u skladu sa planom.

"Posebno je važno da kontinuiramo pratmo realizaciju projekata novih klastera, koji su prvi put korisnici programa državne pomoći koji realizuje Ministarstvo. Ove godine imamo četiri nova klastera koja su dobila podršku, što potvrđuje da su preduzeća prepoznala prednosti klasterskog udruživanja i da se privrednici u sve većoj mjeri povezuju", kazao je Čelanović.

Podržani klasteri u okviru ovogodišnjeg javnog poziva su tri klastera drvoprerađivača iz Rožaja, Bijelog Polja i Andrijevice, dva klastera turizma iz Andrijevice i Nikšića, klaster agroturizma iz Nikšića i klaster Edukativni centar za informacione tehnologije iz Podgorice.

"Ostalih šest klastera projekte će finalizovati do kraja novembra i, kao i u slučaju ovog klastera, očekujemo uspješnu realizaciju", zaključio je Čelanović.

Podrška Ministarstva sprovodi se u okviru Programa podsticanja razvoja klastera u Crnoj Gori, koji se realizuje od 2012, pri čemu se iz godine u godinu bilježi veći uspjeh, uz formiranje novih klastera, veće interesovanje za učešće, a samim tim i veći broj podržanih klastera.


Udruživanjem do boljeg kvaliteta proizvodnje

Niz je benefita koje privrednici mogu ostvariti djelovanjem u klasterima, kazao je Čelanović.

"U klasterima se stiče mogućnost korišćenja ekonomije obima, jačeg i vidljivijeg nastupa na tržištima čime klasteri obezbjeđuju veću prođu svojih proizvoda i usluga. Veća prodaja prozvoda i usluga, znači povećanje prihoda i mogućnost proširenja poslovanja, što dalje otvara potrebu za unapređenjem kvaliteta, proširenjem asortimana, povećanjem kapaciteta proizvodnje, jačanjem marketing aktivnosti, zapošljavanjem novih lica, usaglašavanjem poslovanja i proizvoda sa međunarodnim standardima poslovanja i sl.", ukazao je Čelanović.

Zbog svega navedenog, kako je dodao, Ministarstvo ekonomije ulaže napore da ovaj koncept i prednosti udruživanja približi privrednicima, te prezentuje pozitivne primjere, kako bi što veći broj njih bio motivisan da djeluju u ovom pravcu.

Bo.D.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?