- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja SAOPŠTENJE: Sa uloženih 2,8 miliona u KCCG do veće...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
SAOPŠTENJE: Sa uloženih 2,8 miliona u KCCG do većeg komfora i značajnih energetskih ušteda
Objavljeno: 24.07.2017. • 19:02 Autor: Ministarstvo ekonomije

Ministar zdravlja Kenan Hrapović i Ministarka ekonomije Dragica Sekulić, zajedno sa direktoricom KCCG Zoricom Kovačević, obišli su danas dva objekta KCCG podovom završetka radova na primjeni mjera energeTske efikasnosti, koji su u okviru projekta Energetska efikasnost u Crnoj Gori izvođeni u prethodne 4 godine.
„Značajna investicija vrijedna 2,8 miliona eura za zdravstveni sistem i za KCCG i Institut za bolesti djece, dovedena je do kraja. Kao što ste imali prilike da vidite, na Institutu za bolesti djece je zamijenjena fasadna bravarija, urađena termo fasada i sistem grijanja i hlađenja. U KCCG je adaptiran sistem termo-tehničkih i elektro instalacija, dok je na glavnom objektu, postavljena nova fasadna bravarija“, kazala je Kovačević.

„To znači da ćemo imati smanjene troškove i za grijanje, i za hlađenje i, što je najvažnije, imaćemo pristojan boravak naših pacijenata i zaposlenih u KCCG. Zahvalnost i razumijevanje koje nam iskazuje Vlada preko dva ministarstva ohrabruje da nastavimo da ulažemo u ove značajne institucije, kao što su KC i Institut za bolesti djece“, kazala je Kovačević.
Ministar Hrapović je kazao da je u okviru projekta do sada rekonstruisano 11 institucija u crnogorskom zdravstvenom sistemu, vrijednosti radova 5,1 milion eura. Osim KCCG i Instituta za bolesti djece, obuhvaćeno je 5 bolnica, 2 specijalne bolnice i 2 doma zdravlja u Crnoj Gori. Takođe, u toku je realizacija projekta u domovima zdravlja Nikšić, Kolašin, Andrijevica i zdravstvenim stanicama Murino i Petnjica.

On je kazao da je u prethodnom periodu sproveden socijalni monitoring u 3 rekonstruisane bolnice, u okviru kojeg je anketirano preko 330 korisnika.
„Rezultati ankete pokazuju da su naši pacijenti zadovoljni unutrašnjih komforom u ovim institucijama, odnosno zadovoljstvo je pokazalo preko 95% anketiranih, dok je je preko 83% anketiranih zdravstvenih radnika iskazalo zadovoljstvo komforom pruženim nakon realizacije ovih projekata“, kazao je ministar Hrapović i dodao da se sličan monitoring priprema i za ostale institucije u kojima se realizuje projekat energetske efikasnostI.
„Nadam se da će i on pokazati zadovoljstvo kako naših pacijenata, tako i zdravstvenih radnika, što je u skladu sa politikom Ministarstva zdravlja – da se poboljšaju uslovi zaposlenih u zdravstvenim ustanovama i, naravno, kvalitet pružene zdravstvene zaštite našim pacijentima“, kazao je ministar Hrapović.
Ministarka Sekulić je kazala da je Ministarstvo ekonomije u prethodnom periodu, od 2009. godine, kroz dva projekta finansirana kroz namjenske kredite Svjetske banke i Njemačke razvojne banke (KfW), potrošilo 34,5 miliona eura za rekonstrukciju 43 objekta. Kroz projekat, u okviru kojeg su rekonstruisani objekti KCCG, do sada rekonstruisano ukupno 11 zdravstvenih, 8 obrazovnih ustanova i 1 studentski dom.

Namjera je, kako je kazala, da do 2020. potrošimo ugovorena sredstva, tj. da rekonstruišemo ukupno 53 objekta i da potrošimo 46,5 miliona eura.
„Imamo na raspolaganju dodatna sredstva i namjera nam je da idemo do posljednjeg zdravstvenog objekta u Crnoj Gori, kako bi svi pacijenti imali jednake uslove za boravak u tim zdravstvenim objektima i osoblje za jednak rad u njima“, kazala je ministarka Sekulić i dodala da nije pitanje do kad će ova sredstva biti potrošena i koji će objekti doći na red kroz ova sredstva, već je pitanje trenutka kada će svi objekti u Crnoj Gori biti rekonstruisani na jednak način.
Ministarstvo ekonomije od 2009. godine, uz kreditnu podršku Međunarodne banke za obnovu i razvoj u iznosu od 11,5 miliona eura, sprovodi projekat Energetska efikasnost u Crnoj Gori, u cilju unaprijeđenja energetske efikasnosti i uslova komfora u javnim (zdravstvenim i obrazovnim) objektima. Za realizaciju projekta energetske efikasnosti u zdravstvenim objektima zaduženo je Ministarstvo zdravlja.
Projektom se finansira primjena mjera energetske efikasnosti, koje se prije svega odnose na: zamjenu fasadne stolarije, postavljanje toplotne izolacije na omotaču zgrade, poboljšanje unutrašnjeg osvjetljenja, modernizaciju ili potpunu zamjenu kotlarnica uz modernizaciju cjelokupnog sistema grijanja i modernizaciju sistema za pripremu sanitarne tople vode.
MINISTARSTVO EKONOMIJE
MINISTARSTVO ZDRAVLJA
Vezani članci:
RADIONICA O VJEŠTAČKOJ INTELIGENCIJI I TRGOVINI 25.04.2025.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?