Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana radionica „Implementacija Seveso III Direktive u Crnoj Gori“

Objavljeno: 27.07.2017. 16:59 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Ministarstvo održivog razvoja i turizma

U periodu 24 - 25. jula održana je radionica „Implementacija Seveso III Direktive u Crnoj Gori“ koju je organizovalo Ministarstvo održivog razvoja i turizma, putem TAIEX instrumenta (Kancelarije za tehničku pomoć i razmjenu informacija).

U uvodnom izlaganju Jelena Kovačević, iz Ministarstva održivog razvoja i turizma ukazala je na značaj radionice i važnost uspostavljanja politike za sprečavanje velikih udesa, na koji nas obavezuje upravo Direktiva 2012/18/EU o kontroli opasnosti od velikih udesa koji uključuju opasne supstance (Seveso III Direktiva). Takođe, ona je informisala prisutne da su tokom 2016. godine na osnovu Zakona o životnoj sredini doneseni Pravilnik o količinama opasnih materija po kategorijama kojima se određuje stepen rizika Seveso postrojenja i Pravilnik o bližem sadržaju plana prevencije i plana zaštite od udesa kojima je prenesena Seveso III Direktiva.

Odredbama Zakona o životnoj sredini propisane su obaveze operatera Seveso postrojenja. Između ostalog, propisano je da su svi operateri dužni da preduzmu neophodne mjere za sprečavanje hemijskog udesa i ograničavanja uticaja udesa na život i zdravlje ljudi i životnu sredinu u cilju stvaranja uslova za upravljanje rizikom. Operater Seveso postrojenja u kojem se obavljaju aktivnosti u kojima je prisutna ili može biti prisutna jedna ili više opasnih materija, odnosno tehnička jedinica unutar kompleksa gdje se opasne materije proizvode, koriste, skladište ili se njima rukuje, dužan je da Agenciji za zaštitu prirode i životne sredine, dostavi obavještenje o Seveso postrojenju odnosno kompleksu, čiji sadržaj je definisan Pravilnikom o bližem sadržaju plana prevencije i Plana zaštite od udesa. Takođe je propisano da je operater u obavezi da izradi Plan prevencije od udesa najkasnije šest mjeseci nakon dostavljanja obavještenja. Operateri Seveso postrojenja većeg rizika su u obavezi da izrade Izveštaj o bezbjednosti i Plan zaštite od udesa.

Na ovoj radionici, pored predstavnika organizatora i crnogorskih operatera (Pivara Nikšić, Aerodromi Crne Gore, Tara Aerospace and Defence Products, Jugopetrol, Kombinat aluminijuma Podgorica, Elektroprivreda Crne Gore, Meser...) učestvovali su i relevantni stručnjaci iz država članica EU: g. Aleksandros Kiriaz, Evropska komisija, gđa Daniela Beroš, Ministarstvo za životnu sredinu – Hrvatska, gđa Parvoleta Luleva, Ministarstvo za životnu sredinu – Bugarska, g. Kosta Stanisav, Inspektor za životnu sredinu – Rumunija, g. Jan Slijpen, Inspektor za industrijske akcidente - Holandija, koji su svojim znanjem i iskustvom doprinijeli uspješnoj realizaciji radionice.

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?