- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Energetski sektor Crne Gore stepenicu bliže evrops...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Energetski sektor Crne Gore stepenicu bliže evropskim standardima
Objavljeno: 15.08.2017. • 16:27 Autor: Ministarstvo ekonomije
Evropska unija prepoznaje napore koje Crna Gora ulaže na polju razvoja sektora energetike i uvažava doprinos koji naša zemlja pruža u procesu razvoja tržišta električne energije Zapadnog Balkana. To potvrđuje i izvještaj Sekretarijata Energetske zajednice WB6 Electricity Monitoring Report, koji je nedavno predstavljen na Samitu zemalj a Zapadnog Balkana u Trstu.
Generalni direktor za energetiku u Ministarstvu ekonomije Miodrag Čanović kazao j e u razgovoru za Dnevne novine da je Crna Gora u proteklom periodu učinila dosta da energetski sektor naše države, ali i regiona, bude stepenicu bliže evropskim standardima i zahtjevima.
"Crna Gora je, u poređenju sa ostalih pet zemalja Zapadnog Balkana, postigla najznačajniji napredak od prošlogodišnjeg samita u Parizu. Osnovana je kompanij a Berza električne energije, što će energetskim subjektima u Crnoj Gori i regionu omogućiti jednake uslove za trgovinu električnom energijom i tako povezati naše sa ostalim tržištima u Evropi", kazao je Čanović.
■ NAJVEĆI NAPREDAK
Inicijativa o energetskom povezivanju šest zemalja Zapadnog Balkana potiče sa Samita WB6 koji je održan u Beču 2015. godine. Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Albanija i Kosovo, u saradnji sa Evropskom komisijom i Sekretarijatom Energetske zajednice, odlučili su da preduzmu određene korake ka pobolj šanju energetskog povezivanja u regionu.
"Regionalna inicijativa Zapad no-balkanske šestorke pokrenuta je na osnovu ideje da se zemlje Zapadnog Balkana u periodu do pristupanja Evropskoj uniji intenzivnije povežu i na taj način podstaknu ekonomski razvoj i rast, u prvom redu kroz infrastrukturno povezivanje i podsticanje investicij a, a takođe i kroz usklađivanj e regulatornih politika u oblasti saobraćaja i energetike", pojasnio je Čanović.
Imajući u vidu, kako je on kazao, obim neophodnih finansijskih sredstava i vremenski period za realizaciju prioritetnih infrastrukturnih projekata u oblasti saobraćaja i energetike, kao i potrebu efikasne integracije tržišta u regionu Zapadnog Balkana, zemlje regiona su se obavezale da, paralelno sa pripremom infrastrukturnih projekata, sprovode niz tzv. "mekih mjera" koje imaju za cilj uklanjanje tržišnih barijera u oblasti saobraćaja i energetike.
"Meke mjere u oblasti energetike, u vezi sa čijim sprovođenj em j e Crna Gora ostvarila najveći napredak, odnose se na period do 2016. i do 2020. godine, obuhvataju regionalno tržište električne energije i uključuju uspostavljanje veleprodajnog organizovanog tržišta, prekogranično balansiranje i regionalnu lokaciju kapaciteta, pri čemu je predviđeno da se dio obaveza sprovodi na regionalnom, a dio na nacionalnom nivou", rekao je Čanović i dodao da su to, ujedno, i obaveze koje je Crna Gora preuzela kao članica Energetske zajednice.
■ REGIONALNE MJERE
U Izvještaju se navodi da implementacija energetskih mekih mjera nastavlja da bude ključni pokretač reformi tržišta električne energije na Zapadnom Balkanu, u skladu sa Sporazumom o energetskoj zajednici koji uključuje odgovarajući 'EU aquis'.
"Dvije godine od pokretanja WB6 inicij ative, države su već sprovele više od polovine energetskih mekih mj era. Da bi se proces ubrzao, vlade će morati da donose odluke koje će ukloniti preostale sporne tačke, ali i podignu regionalnu saradnju kako među državama Zapadnog Balkana, tako i sa državama članicama EU, u cilju efikasne integracije tržišta", ističe se u Izvještaju.
Čanović je podsjetio da je šest zemalja Zapadnog Balkana u aprilu prošle godine potpisalo Memorandum o razumijevanju o razvoju regionalnog tržišta električne energije, što predstavlj a konkretizaciju inicijative o energetskom povezivanju.
"Memorandum olakšava realizaciju regionalnih mjera tako što postavlja konkretne akcije i rokove za razvoj regionalnog tržišta električne energije. Dodatan značaj inicijativi daje činjenica da je Italija, kao članica EU, na ovogodišnj em samitu u Trstu potpisala ovaj dokument na ministarskom nivou i time dala konkretnu podršku i podstrek ostalim članicama EU da pruže doprinos procesu energetskog povezivanje tržišta", tvrdi Čanović.
■ POVEZIVANJE TRŽIŠTA
Italija, kako je dodao Čanović, prednjači u EU u povezivanju tržišta sa Zapadnim Balkanom, posebno imajući u vidu projekat izgradnje podmorskog interkonektivnog kabla sa Crnom Gorom, koji daje dodatnu vrijednost svemu što Crna Gora učini na polju energetike.
"Izgradnjom regionalnih energetskih koridora stvaramo uslove i mogućnosti da sav manjak ili višak električne energije bude nadoknađen, odnosno prodat preko naših umreženih energetskih sistema, a kabl će omogućiti da granice razmjene električne energije značajno pomjerimo, odnosno da, razmjenjujući električnu energiju sa zemljama Evropske unije, izađemo van granica Zapadnog Balkana", zaključio jeCanović.
Realizovan niz aktivnosti u okviru mekih mjera
U proteklih godinu dana, osim osnivanje Berze električne energije i donošenja neophodne legislative, Crna Gora je realizovala niz aktivnosti u okviru mekih energetskih mjera" definisanih Berlinskim procesom.
Operator distributivnosg sistema (CEDIS) izdvojen je iz EPCG, što je bio jedan od preduslova za stvaranje berze električne energije u Crnoj Gori. Zatim, Crnogorski elektro-distributnivni sistem (CEDIS) je pripremio Program usaglašenosti o primjeni nediskriminatornih uslova za pristup sistemu distribucije električne energije, koji je odobren od Regulatorne agencije za energetiku (RAE), čime je zaokružen postupak razdvajanja", kazao je Čanović.
Prema njegovim riječima, RAE je dobila pozitivno mišljenje od Evropske komisije i Sekretarijata Energetske zajednice za dobijanje statusa posmatrača u Agenciji za saradnju energetskih regulatora EU, čime će ispuniti jednu od obaveza u okviru Berlinskog procesa.
CGES je dostavio zahtjev za sertifikaciju RAE u skladu sa pravilima Trećeg energetskog paketa, što znači da je posljednji od uslova za prekogranični prenos elektrine energije ispunjen", objasnio je Čanović.
N.D.L.
Vezani članci:
Počeo ciklus obuke za korporativno upravljanje 03.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?