- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija SAOPŠTENJE: Predstavljena Analiza primjene Strateg...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
SAOPŠTENJE: Predstavljena Analiza primjene Strategije razvoja sistema socijalne zaštite starih lica u Crnoj Gori za period 2013-2017. godine
Objavljeno: 30.08.2017. • 19:55 Autor: mrss
Danas, 30.08.2017. godine predstavljena je Analiza primjene Strategije razvoja sistema socijalne zaštite starih lica u Crnoj Gori za period 2013-2017. godine.
Prezetnaciju su otvorili Goran Kuševija, generalni direktor Direktorata za socijalno staranje i dječju zaštitu i Vladan Jovanović, regionalni samostalni konsultant u oblasti socijalne zaštite, porodičnog prava, prava djeteta, medijacije, ljudskih i manjinskih prava.
Predstavljanju analize prisustvovali su i predstavnici NVO-a koji se bave unaprđivanjem položaja starih, Crveni Krst Crne Gore, članovi Radne grupe za izradu Strategije razvoja sistema socijalne zaštite starih lica 2018-2022., predstavnici UNDP-a, predstavnici domova za stara lica, centara za socijalni rad i predstavnik Komanskom mosta.
Analiza primene Strategije razvoja sistema socijalne zaštite starih lica za period 2013 – 2017. godine, realizovana je da bi se utvrdila postignuća ove strategije, kao i da bi se trasirali pravci za izradu nove. Pomenutu analizu podržao je UNDP – kancelarija u Podgorici.
Crnogorsko društvo je društvo koje stari. Povećan broj starijih osoba u Crnoj Gori uvećava potrebu da se odgovori na specifične izazove u poštovanju njihovih ljudskih prava. Stariji mogu biti posebno osjetljivi, kada je u pitanju siromaštvo, lošije zdravstveno stanje, zanemarivanje, koje može rezultirati nekim oblikom nasilja koje se najčešće dešava u porodici.
Sistem usluga socijalne zaštite usmerenih ka starima, danas je u Crnoj Gori razvijeniji i sadržajniji, što se svakako mora smatrati unapređenjem. Zbog kompleksnih promjena u starosti, u zajednici je sve izraženija potreba za uvođenjem integrisanih socijalnih usluga, kako bi se na što kvalitetniji način odgovorilo na potrebe starijih korisnika.
Tokom perioda implementacije Strategije podstican je razvoj usluga u zajednici za stare. Najčešća usluga je pomoć u kući, pa zatim dnevni boravak za starije – ove usluge pomažu starijim građanima da što duže ostanu u svom primarnom okruženju (porodici) i omogućavaju odlaganje smeštaja u dom.
• nastaviti sa razvojem usluga za stare;
• podsticati inovativne usluge za stare;
• unapređivati kvalitet života starijih koji se nalaze u ustanovama socijalne zaštite.
PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja
Vezani članci:
Obavještenje 03.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?