- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Međunarodna konferencija posvećena implementaciji ...
Međunarodna konferencija posvećena implementaciji Arhuske konvencije u dostizanju ciljeva održivog razvoja u Budvi od 11. do 15. septembra
Šesti sastanak Strana ugovornica Konvencije o pristupu informacijama, učešću javnosti u donošenju odluka i pristupu pravosuđu u pitanjima vezanim za životnu sredinu (Arhuska konvencija), treći sastanak strana ugovornica Protokola o registrima ispuštanja i prenosa zagađujućih materija (PRTR Protokol) i njihov zajednički segment na visokom nivou, koje organizuje Vlada Crne Gore i Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu, održaće se u Budvi, u periodu od 11. do 15. septembra 2017. godine.
Petodnevni događaj koji se održava u Budvi okupiće oko 400 predstavnika država ugovornica Arhus konvencije i PRTR Protokola, međunarodnih organizacija, civilnog društva i druge zainteresovane strane koji će razgovarati o rezultatima i izazovima kada je riječ o promovisanju transparentnosti, učešću javnosti u donošenju odluka i pristupu pravosuđu u pogledu brojnih tema koje se odnose na životnu sredinu. Učesnici će posebno analizirati mogućnosti promovisanja ekološke demokratije kroz implementaciju ciljeva održivog razvoja.
Dana 14. septembra na sastanku na visokom nivou predstavnika država potpisnica Arhuske konvencije i PRTR Protokola biće usvojena zajednička Deklaracija – Budvanska deklaracija o ekološkoj demokratiji za našu održivu budućnost, što će biti još jedan značajan iskorak u participativnom donošenju odluka o ekološkim pitanjima, kao i zaštiti prava aktivista za zaštitu životne sredine. Takođe, očekuje se da će strane ugovornice na sastanku postići saglasnost o brojnim odlukama čija implementacija slijedi i da će razmotriti globalnu promociju ova dva pravna instrumenta.
Tokom posljednjih 20 godina, Arhuska konvencija i njen PRTR Protokol postali su modeli za primjenu Načela 10 Deklaracije o životnoj sredini i razvoju iz Rija koja je usvojena 1992. godine i izvor su inspiracije za promociju demokratskih načela na brojnim forumima, uključujući procese klimatskih promjena, trgovinske pregovore i politiku međunarodnih finansijskih institucija.
Značaj sastanka u Budvi i benefite koje sa sobom nose ova dva sporazuma objasnio je Ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović, koji je kazao da su načela Arhuske konvencije postala dio svakodnevnice i postavili osnovu za dostizanje visokih ekoloških i ekonomskih standarda i očuvanje javnog interesa.
- Organizovanje ovakvog događaja doprinijeće još većoj posvećenosti Crne Gore ispunjavanju ciljeva održivog razvoja i Arhuske konvencije i osnažiti saradnju na državnom i međunarodnom nivou. Kao ekološka država i zemlja izuzetne prirodne ljepote, Crna Gora posvećuje posebnu pažnju implementaciji Arhuske konvencije i zato nam je čast što ćemo biti domaćini ovog značajnog događaja – istakao je ministar Radulović.
Dodatne informacije o organizaciji dešavanja i dokumentima dostupne su na web-stranici: http://www.aarhusmontenegro.me/