- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Saopštenje: Lokalne samouprave važna karika u krei...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Saopštenje: Lokalne samouprave važna karika u kreiranju povoljnog poslovnog ambijenta
Objavljeno: 15.09.2017. • 20:23 Autor: Ministarstvo ekonomije
Kreiranje povoljnog poslovnog ambijenta, u cilju postizanja ekonomske sigurnosti i stabilnosti, podrazumijeva konstantno ulaganje i prilagođavanje tržišnim pravilima i trendovima razvoja, a jednu od glavnih uloga u tom procesu imaju lokalne samouprave, zaključeno je na panelu „Uloga lokalnih samouprava u kreiranju poslovnog ambijenta“, koji je organizovan u okviru Foruma 16+1 danas u Podgorici.
Na panelu, čiji je moderator bio načelnik Direkcije za investicije u Ministarstvu ekonomije Boris Rebić, učestvovali su predstavnici 6 lokalnih samouprava, i to Pekinga, Beograda, Ljubljane, Sarajeva, Tirane i Podgorice.
„Galavna karika u poslovnom procesu između države i priverednika jesu lokalne samouprave. Osnovni parametri unapređenja poslovnog ambijenta na lokalnom niovu jesu stabilan poreski sistem, infrastrukturno ulaganje, specijalizovana i kvalifikovana radna snaga i mehanizmi za prevazilaženje administrativnih barijera“, kazao je Rebić.
Svaka država, kako je dodao, teži da kreira što bolji i konkurentniji poslovni ambijent i u tom cilju sprovodi niz mjera i aktivnosti, kako sa državnog, tako i sa lokalnog nivoa – kroz specijalizovanu i kvalifikovanu radnu snagu, ali i kroz uvođenje mehanizama kojima se pojednostavljuju administrativne barijere, prepreke i procedure.
„Zemlja koja ima uspješno kreiran poslovni ambijent stiče brojne benefite, a jedan od najvažnijih jeste privlaćenje investitora, kako domaćih, tako i stranih, što je glavni cilj države i lokalne samouprave. To dalje implicira aktiviranje sektora MSP koji predstavljaju glavnog generatora ekonomskog razvoja jedne zemlje. Povoljan poslovni ambijent dalje implicira povećanje zaposlenosti, naročito u sektorima privrede kojima se doprinosi ravnomjernom regionalnom razvoju“, kazao je Rebić.
Zamjenik generalnog direktora Investicionog biroa Pekinga Zhang Hua kazao je da uprava tog grada nastoji da se fokusira na praktične prepreke sa kojima se susreću preduzeća i da poboljša nivo državnih usluga za preduzeća – od njihovog osnivanja, rada i razvoja, kako bi se pružile povoljnije usluge i sigurnost.
„Peking je postao prvi grad u Kini po pitanju optimizacije poslovnog okruženja i u oblasti uslužnih djelatnosti. U skladu sa razvojem Pekinga koji je usredsređen na uslužni sektor, želimo da smanjimo ili otkažemo udio restrikcija koje imamo prema inostranstvu, smanjimo ograničenja stranog kapitala, kako bi se postigla diversifikacija investicija“, kazao je Hua.
Pomoćnik gradonačelnika Beograda Borko Milosavljević kazao je da manevarski prostor jednog grada u kreiranju privrednog i poslovnog ambijenta umnogome zavisi od poslovnog ambijenta kojeg kreira država.
„Makroekonomska stabilnost, sinhronizacija fiskalne i monetarne politike, uopšteno pravljenje podsticajnog ambijenta na niovu same države i kreiranje političke stabilnosti, daje lokalnim samoupravama osnovu da mogu da kreiraju podsticajan poslovni ambijent. Srbija ima makroekonomske pokazatelje koji nama kao lokalnoj samoupravi daju podasticaj da i mi idemo u dva kolosjeka: pratimo proces makroekonomske stabilizacije i idemo u proces pravljenja investicionog ambijenta u okviru našeg glavnog grada“, kazao je Milosavljević.
Zamjenik gradonačelnika Ljubljane Dejan Crnek kazao je da je, kada je Ljubljana u pitanju, od velikog značaja za razvoj povoljnog investicioniog ambijenta bilo podsticanje kvaliteta života građana u glavnom gradu.
„Mi smo 2006. godine pitali građane kako vide razvoj Ljubljane u narednih 20 godina i od svih predloga napravili listu, a iz te liste napravili plan razvoja Ljubljane do 2025. godine. Od 2006. godine realizovali smo 1.800 projekata i za sve projekte jasno smo naznačili kada će biti početak, kada će biti kraj. Kada samo uveli zelene autobuse, zatvorili centar grada i glavnu ulicu za saobraćaj, kada smo napravili parkove za djecu, promovisali našu vodu – sve to je privuklo ne samo naše, nego i strane ulagače. Jer, postigli smo da je Ljubljana najsigurniji grad u Sloveniji“, kazao je Crnek.
16 + 1 je inicijativa vlade Kine koja ima za cilj da podstiče saradnju između Kine i šesnaest zemalja Centralne i Istočne Evrope, među kojima je i Crna Gora. Forum predstavlja jedinstvenu priliku za promociju investicionih potencijala svih zemalja učesnica u oblasti industrijske proizvodnje, prerade, energetike, saobraćajne infrastrukture, turizma i poljoprivrede.
KANCELARIJA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU
MINISTARSTVO EKONOMIJE
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?