Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove predstavila rezultate inspekcijske kontrole za period jun - avgust

Objavljeno: 22.09.2017. 18:56 Autor: MPRR
MPRRMPRR
Kontrola hrane u Crnoj Gori u periodu jun – avgust (od prelaska inspektora za hranu, veterinarskih i fitosanitarnih u Upravu za bezbjednost hrane) može se ocijeniti veoma uspješnom.

Ovo je danas ocijenila direktorica Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vesna Daković, ističući da je u tom period, koji se poklopio sa turističkom sezonom kontrola bila frekventnija.

“I u prethodnih tri mjeseca redovno smo izvještavali javnost o sprovedenim kontrolama i mjerama koje su preduzimane. Istovremeno, vršili smo pojačani nadzor na mjestima sa pojačanim prometom hrane u cilju zaštite zdravlja građana i turista. Kontrola je vršena prilikom uvoza hrane na graničnim prelazima, u skladu sa procjenom rizika, kroz pojačano uzorkovanje i laboratorijske analize. U unutrašnjem prometu, a za turističke centre, formirani su mobilni timovi, koji su redovno vršili nadzor”, kazala je Daković.

Inspektori za hranu su vršili nadzor nad objektima za proizvodnju, obradu, preradu, distribuciju i promet hrane i hrane za životinje. Kontrolama se provjeravao stepen usaglašenosti sa propisanim zahtjevima higijene, porijeklo, odnosno, sledljivost hrane, oznake/deklaracije, rokovi upotrebe i opšta senzorna svojstva. Vršena je provjera i bezbjednosti vode u objektima.

U unutrašnjem prometu, u navedenom period, izvršena je kontrola ukupno 1.519 objekata u kojima se posluje hranom. Izdato je 31 rješenje o privremenoj zabrani djelatnosti do uklanjanja neusaglašenosti, 42 rješenja koja se odnose na infrastrukturne zahtjeve. Izdrata su 62 prekršajna naloga i uništeno je 490 kg hrane za koju je utvrđeno da nije bezbjedna”, saopštila je Daković.

Prilikom uvoza pošiljki hrane neživotinjskog porijekla, vršen je takođe pojačan nadzor i uzorkovanje za laboratorijske analize, usled pojačanog prometa hrane i procjene rizika. Tako je u junu laboratorijski ispitano 39,7%, u julu 19% i avgustu 17% pošiljki hrane iz uvoza neživotinjskog porijekla i predmeta i materijala koji dolaze u kontakt sa hranom.

“Pošiljke kod kojih je laboratorijskim ispitivanjem utvrđeno da ne odgovaraju zahtjevima bezbjednosti i takve pošiljke su vraćene ino-isporučiocu ili su uništene na propisani način. Takvih pošiljki harane neživotinjskog porijekla, predmeta i materijala koji dolaze u kontakt sa hranom, u junu mjesecu je bilo 20 ukupne težine 163 tone, u julu 10 pošiljki težine 86,9 tona i u avgustu 4 pošiljke hrane ukupne težine 1,2 tone i 52 komada predmeta koji dolaze u kontakt sa hranom”, kazala je Daković.

Dodala je da je su inspektori za hranu postupali po inicijativama građana, kojih je u junu bilo 20, u julu 18 i u avgustu 19. U junu je, kako je dodala, vršena pojačana kontrola pijačne prodaje, u julu meda, maslinovog ulja i drugih proizvoda koji se najčešće prodaju na tezgama.

Veterinarski inspektori su vršili nadzor u unutrašnjoj kontroli i pojačan nadzor na graničnim prelazima pri kontroli uvoza hrane životinjskog porijekla, usled pojačanog prometa i u skladu sa procjenom rizika. Prema riječima Daković, u unutrašnjoj kontroli izvršeno je ukupno 483 kontrole za tri mjeseca koje su se odnosile na primjenu zakona iz oblasti veterinarstva i zaštite dobrobiti životinja.

“Prilikom uvoza pošiljki živih životinja i proizvoda životinjskog porijekla izvršena je kontrola ukupno 3.983 pošiljke koje podliježu veterinarskom pregledu. Od pregledanih pošiljki, uzorkovano je i laboratorijski ispitano, a u skladu sa procjenom rizika: u junu 52,75%, u julu 19,4% i u avgustu 20,98% pošiljki hrane životinjskog porijekla. Za pošiljke koje je laboatorijskim ispitivanjem utvrđeno da ne odgovaraju propisima bezbjednosti zabranjeno je stavljanje na tržište, a takvih pošiljki je u junu bilo 3, ukupne težine 13,5 tona, u julu 8, ukupne težine 90,9 tona i u avgustu 2, ukupne težine 3 tone. Dvije pošiljke svježeg mesa su vraćene zbog neadekvatnog transporta – temperaturnog režima, ukupne težine 15 tona”, navela je Daković.

Veterinarski inspektori su izvršili pregled ukupno 1.013 tranzitnih pošiljki i izdali ukupno 136 izvoznih sertifikata. Izvršena je kontrola po 81 inicijativi građana.

U skladu sa izmjenom nadležnosti, pregled voća i povrća kao i hrane za životinje je u avgustu mjesecu prenijet na fitosanitarnu inspekciju.

Daković je kazala da je ova inspekcija u periodu od juna do avgusta uradila 253 kontrole iz oblasti zdravstvene zaštite bilja, sjemenskog i sadnog materijala bilja, i drugih zakona iz svoje nadležnosti. “U međunarodnom prometu, fitosanitarna inspekcija je u junu i julu mjesecu izvršila pregled ukupno 1449 pošiljki, dok je u avgustu izvršila kontrolu 1310 pošiljki prilikom uvoza. U skladu sa novom nadležnošću kontrole pošiljki biljnog porijekla, uzorkovano je prilikom kontrole uvoza i laboratorijski ispitano 32,75% pošiljki. U tom periodu je vraćeno 7 pošiljki za koje je laboratorijskim analizama utvrđeno da ne odgovaraju zahtjevima propisa bezbjednosti hrane, ukupne težine blizu 15 tona, te je za te pošiljke izdato rješenje o zabrani stavljanja na tržište”, kazala je Daković, dodajući da je fitosanitarna inspekcija od juna do kraja avgusta izdala 1.568 izvoznih sertifikata.

Dakle, u periodu jun – avgust zabranjeno je stavljanje na tržište 47 pošiljki hrane biljnog i životinjskog porijekla i hrane za životinje, u ukupnoj težini od blizu 500 tona, po kategorijama pošiljki:

“Zbog svega rečenog, smatramo da je kontrola bezbjednosti hrane u toku turističke sezone bila veoma dobra. Inspektori su u koordinaciji sa Upravom dobro obavili svoj zadatak”, poručila je Daković I tom prilikom im javno čestitala.

Dodatno, Daković je istakla da je i odluka o angažovanju inspektora u dvije smjene na graničnom prelazu Dobrakovo u toku turističke sezone dala očekivane rezultate, posebno u dijelu smanjenja gužvi. Ona je najavila da će u skladu sa planom rada i ranije utvrđenim radnim vremenom, od 25. septembra inspektori nastaviti da rade dvokratno, sve dok se ne ukaže potreba za ponovnom promjenom.


PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?