Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Reagovanje: Zakon o potvrđivanju Pariskog sporazuma ne ugrožava projekat TEP II

Objavljeno: 29.09.2017. 20:59 Autor: m
Vlada Crne Gore utvrdila je Predlog Zakona o potvrđivanju Pariskog sporazuma prethodno analizirajući sve moguće efekte koje usvajanje ovog Zakona može imati, a koji su pokazali da će realizacija II bloka TE Pljevlja dati konkretan doprinos u zajedničkoj borbi protiv negativnog uticaja klimatskih promjena. 

Studija Socio-ekonomska analiza investicija za potvrđivanje Pariskog sporazuma, čiju su izradu zajedno sa Vladom omogućili Global Environment Facility (GEF) i UNDP, i koja prati Zakon o potvrđivanju Pariskog sporazuma, pokazuje da ovaj akt može imati samo benefite za Crnu Goru.

Kada je u pitanju projekat izgradnje Drugog bloka, stav Vlade Crne Gore je poznat: pored ekonomskih i energetskih efekata, njegova realizacija će donijeti i prijeko potrebno rješenje za ekološko stanje u Pljevljima. 

Puštanjem u rad novog bloka termoelektrane, kao i ekološkom sanacijom TEP I, za čiji projekat su već prikupljene ponude, riješiće se značajan dio ekoloških problema u dijelu klimatskih promjena koji su vezani za dosadašnji način valorizacije pljevaljskog uglja. Istovremeno, planiranim projektom toplifikacije grada, riješiće se i ključni problem životne sredine pljevaljske kotline u grejnoj sezoni.

Proizvodnja električne energije na bazi uglja, kako u Crnoj Gori, tako i u razvijenim zemljama EU, koja je i navjeći zagovornik striktne primjene Pariskog sporazuma, i dalje predstavlja realnu potrebu. Naravno, primjena savremenih pristupa i najboljih raspoloživih tehnologija, uz poštovanje zahtjeva regulative za zaštitu životne sredine EU, neminovni su preduslov. Upravo to će biti slučaj i po pitanju projekta TEP II.

Osim navedenog, potvrđivanjem ovog Sporazuma Crna Gora učvršćuje svoj put ka učlanjenju u EU i potvrđuje preuzetu obavezu zajedničke borbe protiv negativnog uticaja klimatskih promjena sa ostalim zemljama potpisnicama.

Pariski sporazum, koji je stupio na snagu 4. novembra 2016. godine, do danas je ratifikovalo 166 zemalja članica UNFCCC, od ukupno 197 zemalja. 

KANCELARIJA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU
MINISTARSTVO EKONOMIJE
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?