Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Počela jesenja kampanja oralne vakcinacije lisica protiv bjesnila

Od 18.10.2017. godine, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove - Ministarstvo polјoprivrede i ruralnog razvoja uz podršku Delegacije EU u Crnoj Gori započinje 13. kampanju oralne vakcinacije lisica protiv bjesnila u Crnoj Gori. Vakcinacija će se sprovoditi izbacivanjem vakcina u obliku oralnih mamaca iz aviona na području cijele zemlјe, osim u urbanim mjestima i vodenim površinama, prema usvojenom planu vakcinacije, a u zavisnosti od vremenskih uslova. U slučaju povoljnih vremenskih prilika, distribucija vakcina trajaće pet do sedam dana.

Bjesnilo predstvalja primarno bolest divljih i domaćih životinja koja se na čovjeka prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom životinjom (najčešće ujedom). Virus bjesnila je gotovo isključivo neurotropnog karaktera tako se bolest manifestuje simptomima centralnog nervnog sistema i uvijek završava smrtnim ishodom. 
Zbog toga program iskorenjivanja bjesnila ima za cilj prije svega da zaštiti zdravlje ljudi, pa onda zdravlje životinja i obezbijedi dobrobit životinja. U širem kontekstu, doprinosi i boljem pozicioniranju Crne Gore na međunarodnom tržištu. 

Zahvaljujući kampanji oralne vakcinacije divljih životinja, ukupan broj slučajeva bjesnila u našoj zemlji je značajno smanjen, a od 2012. godine nije zabilježen ni jedan slučaj bjesnila kod životinja. Post-vakcinacionim monitoringom i analizom podataka o vakcinaciji, utvrđena je visoka efikasnost vakcinacije na terenu.

Zbog prethodno najavljene oralne vakcinacije lisica Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove skreću pažnju građanima da se u narednom periodu, bačeni mamci sa vakcinama mogu naći u prirodi, pa su zato potrebne određene mjere opreza:

a) Ne treba dodirivati mamce sa vakcinom, jer su oni namijenjeni lisicama. Posebno važno je to objasniti djeci. 

b) Ako u svom dvorištu, bašti ili na imanju pronađete mamac vakcine za divlje životinje, stavite rukavice ili plastičnu kesu na ruke i bacite mamac u obližnju šumu. 

c) U slučaju da ste dodirnuli mamac nezaštićenom rukom, dobro operite ruke deterdžentom i vodom. Takođe, ako ste dodirnuli kapsulu koja se nalazi u unutrašnjosti vakcine-mamca, osim pranja ruku, potrebno je da se obratite ljekaru.

d) Dvije sedmice nakon vakcinacije, pse i mačke držite zatvorene i nemojte im dozvoliti, kao ni drugim domaćim životinjama, da budu u zoni vakcinacije.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?