- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Počela jesenja kampanja oralne vakcinacije lisica ...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Počela jesenja kampanja oralne vakcinacije lisica protiv bjesnila
Objavljeno: 17.10.2017. • 16:00 Autor: Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove
Od 18.10.2017. godine, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove - Ministarstvo polјoprivrede i ruralnog razvoja uz podršku Delegacije EU u Crnoj Gori započinje 13. kampanju oralne vakcinacije lisica protiv bjesnila u Crnoj Gori. Vakcinacija će se sprovoditi izbacivanjem vakcina u obliku oralnih mamaca iz aviona na području cijele zemlјe, osim u urbanim mjestima i vodenim površinama, prema usvojenom planu vakcinacije, a u zavisnosti od vremenskih uslova. U slučaju povoljnih vremenskih prilika, distribucija vakcina trajaće pet do sedam dana.
Bjesnilo predstvalja primarno bolest divljih i domaćih životinja koja se na čovjeka prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom životinjom (najčešće ujedom). Virus bjesnila je gotovo isključivo neurotropnog karaktera tako se bolest manifestuje simptomima centralnog nervnog sistema i uvijek završava smrtnim ishodom.
Zbog toga program iskorenjivanja bjesnila ima za cilj prije svega da zaštiti zdravlje ljudi, pa onda zdravlje životinja i obezbijedi dobrobit životinja. U širem kontekstu, doprinosi i boljem pozicioniranju Crne Gore na međunarodnom tržištu.
Zahvaljujući kampanji oralne vakcinacije divljih životinja, ukupan broj slučajeva bjesnila u našoj zemlji je značajno smanjen, a od 2012. godine nije zabilježen ni jedan slučaj bjesnila kod životinja. Post-vakcinacionim monitoringom i analizom podataka o vakcinaciji, utvrđena je visoka efikasnost vakcinacije na terenu.
Zbog prethodno najavljene oralne vakcinacije lisica Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove skreću pažnju građanima da se u narednom periodu, bačeni mamci sa vakcinama mogu naći u prirodi, pa su zato potrebne određene mjere opreza:
a) Ne treba dodirivati mamce sa vakcinom, jer su oni namijenjeni lisicama. Posebno važno je to objasniti djeci.
b) Ako u svom dvorištu, bašti ili na imanju pronađete mamac vakcine za divlje životinje, stavite rukavice ili plastičnu kesu na ruke i bacite mamac u obližnju šumu.
c) U slučaju da ste dodirnuli mamac nezaštićenom rukom, dobro operite ruke deterdžentom i vodom. Takođe, ako ste dodirnuli kapsulu koja se nalazi u unutrašnjosti vakcine-mamca, osim pranja ruku, potrebno je da se obratite ljekaru.
d) Dvije sedmice nakon vakcinacije, pse i mačke držite zatvorene i nemojte im dozvoliti, kao ni drugim domaćim životinjama, da budu u zoni vakcinacije.
Vezani članci:
Identifikacija i registracija životinja 05.12.2024.
Obavještenje za držaoce: Obavezni godišnji popis ovaca, koza i svinja na dan 31. decembar 27.12.2024.
Obavještenje za potrošače 20.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?