Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

PREDSTAVNICI UPRAVE POSJETILI ISELJENIKE U DETROITU

Objavljeno: 24.10.2017. 15:03 Autor: Uprava za dijasporu

Detroit 17.10.2017- Direktor Uprave za dijasporu mr Predrag Mitrović, generalni konzul Crne Gore u Njujorku ambasador Željko Stamatović i šefica Odsjeka za statusno pravna pitanja, finansije i iseljeničke knjižice u Upravi Elvira Bekteši posjetili su Detroit gdje su razgovarali sa predstavnicima albanske dijaspore porijeklom iz Crne Gore koji žive i rade u državi Mičigen.  

Ispred predstavnika dijaspore susretu su prisustvovali: Viktor Ivezaj profesor politickih nauka i konsultant Ministarstva pravde SAD-a, Suzanna Shkreli kandidat za Kongres i asistent tužioca Macomb okruga, Nicholas Sinishtaj buduci službenik u Ambasadi SAD u Tirani, Simon Ivezaj menažder Fraud grupe u TD banci, Kola Gojcaj menadžer nabavke u kompaniji Ford Motors i Laura Ivezaj student prava i advokatski pripravnik u firmi Secrest Wardle. 

Kako Uprava za dijasporu do sada nije ostvarila kontakt sa albanskom dijasporom porijeklom iz Crne Gore koja živi i radi u Detroitu, cilj sastanka bio je upoznavanje, otvoreni dijalog i razmjena informacija. 

Tokom razgovora bilo je riječi o političkom, ekonomskom i socio-ekonomskom statusu Albanaca u Crnoj Gori, proporcionalnom predstavljanju albanske manjine u Skupštini Crne Gore, pravu na lokalnu samoupravu po principu decentralizacije građana sa područja Tuzi, razlozima iseljavanja iz Malesije, proporcionalnom zaposljavanju, pravu na obrazovanje na maternjem jeziku, pravu na isticanje nacionalnih simbola i dr.

Takođe je bilo riječi o mogućoj privrednoj saradnji i uslovima koji su potrebni da se ovaj dio dijaspore zainteresuje za ulaganje u Crnu Goru. Naglašena je potreba za rjesavanje infrastrukturnih problema u krajevima koje naseljava pretežno albanska manjina. 

Takođe je izraženo zadovoljstvo zbog ulaska Crne Gore u NATO savez kao i njenim ukupnim progresom na putu ka EU. 

Nakon dugog razgovora obje strane su zaključile da je sastanak bio opravdan i dobrodošao, te izrazile zadovoljstvo susretom i mogucnošću da otvoreno razgovaraju o onome sto je evidentno problem u komunikaciji albanske dijaspore iz SAD-a sa svojom matičnom zemljom. 

Posebno je naglašeno zadovoljstvo zbog spremnosti crnogorske delegacije da sasluša sve probleme koji su im predstavljeni, odgovori i objasni razloge pojedinih desavanja u Crnoj Gori od interesa za Albance u Crnoj Gori, ali i iseljeništvu. U drzavi Mičigen, po riječima nasih sagovornika, živi i radi oko 40-50.000 Albanaca iz Crne Gore, a najveca koncentracija je svakako u Detroitu. S obzirom na važnost odrzavanja saradnje sa ovako brojnim iseljenistvom, sastanak je zakljucen dogovorom o nastavku dijaloga i komunikacije u narednom periodu. 

 

GRADONAČELNIK ROCHESTER HILL-a PRISUSTVOVAO SASTANKU

 

Gradonačelnik Rochester Hills Bryan Barnett, saradnica Maria Willett i predstavnica kancelarije Senatora Gary Peter-a Elisa Malile pridruzili su se ovom sastanku. 

Gradonačelnik Barnett je naglasio da u opstini Rochester Hills zivi veliki broj Albanaca porijeklom iz Crne Gore, da se radi o vrijednim i lojalnim gradjanima, te da je to jedan od razloga zbog kojeg ova opština ima saradnju sa gradskom opstin Tuzi. U okviru ove saradnje službenici opstine Tuzi boravili su u Detroitu, kako bi se upoznali sa načinom rada i funkcionisanja opstine Rochester Hills , realizovane su neke donacije, a upravo se sada sprema donacija Domu zdravlja u Tuzima vrijedna 150.000$. 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?