Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

NA CETINJU ODRŽAN MEĐUNARODNI NAUČNI SKUP „CROATICA – MONTENEGRINA 2017“

Objavljeno: 27.10.2017. 14:46 Autor: Uprava za dijasporu

24 i 25. oktobra, u prostorijama Centralne biblioteke na Cetinju, održan je međunarodni naučni skup „Croatica – Montenegrina 2017“ o doprinosu hrvatskih stvaralaca u razvoju crnogorske kulture kroz istoriju.

Skup su organizovali riječki Savez crnogoraca Hrvatske, Crnogorski kulturni forum, Cetinje i Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević", Cetinje.

Na skupu su pozdravne riječi uputili: domaćin, mr Bogić Rakočević, direktor Nacionalne biblioteke, Sreten Perović, predsjednik DANU, Aleksandar Bogdanović, gradonačelnik Prijestonice Cetinje, Veselko Grubišić, ambasador Republike Hrvatske u Crnoj Gori, Mijo Adžić, umjetnik i višegodišnji scenograf u HNK pozorištu u Splitu i Ljubo Radović, tajnik Saveza Crnogoraca Hrvatske iz Rijeke.

U ime Uprave za dijasporu, skupu je prisustvovao Zoran Đukanović, šef Odsjeka za istraživačko informativne poslove i evidenciju iseljenika.

Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Bogdanović je istakao da saradnja Crnogoraca i Hrvata ima dugu i izuzetno bogatu tradiciju i da su Crna Gora i Hrvatska vjekovima gajile dobrosusjedske i prijateljske odnose. On se osvrnuo na primjere tih odnosa od vremena Starog hrvatskog kraljevstva i prve crnogorske države Duklje do danas. On je naglasio da su se u Drugom svjetskom ratu i narodnooslobodilačkoj borbi pod istom zastavom borili Hrvati i Crnogorci, ostvarujući tekovine antifašističke borbe i socijalističke revolucije, a da su, nestankom Jugoslavije i uspostavljanjem nezavisnih država, sadržaji naše saradnje dobili intenzivan, dinamičan i plodan karakter, pogotovo u vrijeme našeg intenzivnog približavanja i NATO-u i Evropskoj uniji.

Ambasador Republike Hrvatske u Crnoj Gori Veselko Grubišić kazao je da su odnosi između Hrvatske i Crne Gore i sadržajni i razgranati, istakavši da: „U proteklom periodu, a tako će biti i u buduće nema ni jednoga dana kada Hrvatska ne prenese svoja znanja i vještine u pregovaračkom procesu Crne Gore, da što prije postane članica Evropske unije, a nadamo se da će to biti što prije“.

Tokom dva dana trajanja naučnog skupa svoja izlaganja imalo je 39 učesnika, koji su, svako iz svog domena, u oblasti kulture i umjetnosti, dali doprinos ukupnim odnosima dvije susjedne prijateljske zemlje.

Medijator ovog naučnog skupa bio je Boro Cimeša, ispred Crnogorskog kulturnog foruma sa Cetinja.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?