Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

NAUČNICI IZ CRNOGORSKOG ISELJENIŠTVA NA MEĐUNARODNOJ KONFERENCIJI U BEČIĆIMA

Objavljeno: 06.11.2017. 20:04 Autor: Uprava za dijasporu

U bečićkom hotelu Splendid, 2. i 3. novembra 2017. godine u organizaciji Privredne komore Crne Gore i Ministarstva nauke,  održana je međunarodna konferencija pod nazivom „Izazovi na putu ka Evropskoj uniji“.

Pored političko – ekonomskog dijela konferencije, na kojoj su učestvovali premijeri ili pomoćnici premijera, te bivši državnici i ministri zemalja u regionu, dio konferencije je bio posvećen nauci i doprinosu naučnika iz iseljeništva državi Crnoj Gori, pa je takav jedan panel i organizovan pod naslovom:  „Perspektive i modeli saradnje akademske i biznis zajednice sa dijasporom u svijetlu EU integracije i globalizacije“.

U tom smislu, na poziv Ministarstva nauke, konferenciji je prisustvovalo 35 naučnika iz iseljeništva, koji su ovu priliku shvatili kao mogućnost da iznesu svoja iskustva i daju sugestije na koji način bi bilo moguće ostvariti saradnju sa svojom matičnom državom Crnom Gorom.

Uprava za dijasporu      

Uprava

Na samom panelu učestvovali su: dr Darko Petrušić, generalni direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost u Ministarstvu nauke, Zoran Đukanović, šef odsjeka za istraživačko informativne poslove i evidenciju iseljenika u Upravi za dijasporu, Prof. dr Srđan Redžepagić sa Univerziteta Nica Sophia Antipolis iz Nice u Francuskoj, dr Sergej Đuranović sa Washington University in St. Louis, School of Medicine iz Sent Luisa u državi Misuri u SAD i dr Alenka Hodžić, iz Centra za mendelsku genomiku sa Kliničkog instituta za medicinsku genetiku Univerzitetskog kliničkog centra iz Ljubljane u Sloveniji. Moderator ovog zanimljivog panela je bio prof. dr Nikola Milović, dekan Ekonomskog fakulteta u Podgorici.

Gosti iz inostranstva su ukratko objasnili čime se bave u svojim naučnim institucijama, a zatim su iznijeli svoja zapažanja o mogućnostima saradnje sa crnogorskim, kako obrazovnim, tako i biznis subjektima. Preovladao je osjećaj da uz malo dobre volje, organizacije i podrške države, mnogi projekti koji se danas kreiraju u svijetu i u visokim tehnologijama, mogu da se realizuju u Crnoj Gori, jer je naš naučni potencijal vani izrazito kvalitetan i vrlo cijenjen.

Gospodin Petrušić iz Ministarstva nauke iznio je podatke o projektima koje sprovodi Ministarstvo nauke, a gdje ima prostora i za studiranje i postiplomske i doktorske studije u inostranstvu. Takođe, istakao je bazu Naučna dijaspora Crne Gore, koja već posjeduje oko 250 imena renomiranih naučnika kojima je matična država Crna Gora.

Zoran Đukanović je ukratko opisao aktivnosti Uprave za dijasporu otkako je formirana prije četiri godine, istakavši donošenje Zakona, Strategije i Akcionog plana u ovoj značajnoj oblasti kao najvažnija normativna akta. Takođe, napomenuo je da Uprava za dijasporu teži da postane svojevrsni informativni pul, preko kojeg će se dobijati sve najznačajnije informacije iz Crne Gore koje su korisne za naše iseljeništvo. Zahvalio je Ministarstvu nauke na pozivu brojnim našim naučnicima iz dijaspore da učestvuju na ovom skupu, uz podsjećanje da je to bila jedna od aktivnosti iz aktuelnog Akcionog plana.

Panel je održan u sjajnoj atmosferi i naišao je na dobar prijem kod brojnih posjetilaca u kongresnoj dvorani hotela Splendid u Bečićima. Kasnije, na večeri, poveo se razgovor o mnogim zanimljivim idejama iz oblasti naučne dijaspore, uz prisustvo ministarke nauke dr Sanje Damjanović.

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?