Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Susret sa atašeom za nauku Ambasade Italije Batinelijem i predstavnicima naučnoistraživačke zajednice

Objavljeno: 15.11.2017. 05:07 Autor: Ministarstvo nauke
Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke
Ministarka nauke, dr Sanja Damjanović susrela se danas sa atašeom za nauku Ambasade Italije Paolom Batinelijem i predstavnicima naučnoistraživačke zajednice.

Sastanku su prisustvovali: prof. dr Mira Vukčević, dekan Metalurško-tehnološkog fakulteta, Univerzitet Crne Gore; prof. dr Kemal Delijić, Metalurško-tehnološki fakultet, Univerzitet Crne Gore; dr sci. med. Aleksandar Čelebić, Klinički centar Crne Gore; dr Slobodan Radusinović, Zavod za geološka istraživanja; dr Snežana Mugoša, Agencija za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore; Žarko Barjaktarović, Agencija za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore; dr Nina Radulović, članica Savjeta za naučnoistraživačku djelatnost, profesor dr Saša Popović, Ekonomski fakultet i generalni direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost u Ministarstvu nauke dr Darko Petrušić.

Na samom početku, ministarka nauke je upoznala atašea Batinelija sa trenutnim statusom realizacije regionalnog projekta „Uspostavljanje međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope“. Ministarka je podsjetila prisutne da su formirane dvije međunarodne grupe eksperata za dvije opcije projekta, odnosno Četvrtu generaciju sinhrotronskog izvora zračenja i Hadronsku kancer terapiju sa istraživanjima iz Biomedicine, čiji je zadatak izrada idejnih rješenja. Završne verzije idejnih rješenja biti predstavljene na Naučnom forumu u Trstu, koji će biti održan 25-26. januara 2018. godine, u organizaciji Ministarstva nauke i Međunarodnog instituta za teorijsku fiziku (ICTP).

Ministarka je istakla da bi u cilju građenja ekspertize za međunarodni naučni institut bilo izuzetno značajno da se uspostavi saradnja sa italijanskim institutima CNAO-Pavia i ELETTRA, a koji bi omogućili edukaciju naučnika i istraživača za korišćenje akceleratora.

Tema sastanka je bila, između ostalog, produbljivanje već postojeće dobre saradnje između Republike Italije i Crne Gore u vidu raspisivanja novog konkursa, koji će se realizovati na osnovu Sporazuma koji je potpisan 26. septembra 2013. između vlade dvije zemlje.

U razgovoru je ocijenjeno da je potrebno odrediti zajedničke prioritete istraživanja, kao i polja u kojim Crna Gora može dati najbolje rezultate. Ministarka Damjanović je naglasila da su potrebni krupni projekti, koji bi pomogli da Crna Gora poboljša učešće prije svega u evropskom programu Horizont 2020. Prema njenim riječima, Italija je ostvarila veliki napredak na polju nauke i istraživanja, te za crnogorsku naučnu zajednicu saradnja može biti od višestruke koristi.

Gospodin Batineli je iskazao punu podršku planovima Ministarstva nauke, pozvao da se definišu priroriteti istraživanja i vremenski okvir za raspisivanje konkursa. Prema njegovim riječima, Italija želi da podrži ojačavanje crnogorskih naučnoistraživačkih kapaciteta, kao i dobre projekte a koji se mogu realizovati kroz pomenute oblike saradnje, na obostrano zadovoljstvo.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?