Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Otvorena prva međunarodna konferencija o Vrancu i drugim crnogorskim autohtonim sortama vinove loze

Objavljeno: 20.11.2017. 20:42 Autor: Ministarstvo nauke
Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke
Prva međunarodna konferencija o Vrancu i drugim crnogorskim autohtonim sortama vinove loze, koju je organizovala kompanija „13. jul Plantaže“, u saradnji sa Ministarstvom nauke Crne Gore, Ministarstvom poljoprivrede Crne Gore i Crnogorskom akademijom nauka i umjetnosti, svečano je otvorena je danas u podrumu vina Šipčanik. Na konferenciji će biti predstavljeni rezultati rada na projektu „Genetski diverzitet vinove loze u Crnoj Gori“, koji je realizovan u saradnji sa Institutom za vinovu lozu i vino (ICVV) iz La Riohe.

Ministarstvo nauke-Ovaj projekat je od epohalnog značaja jer otvara novo poglavlje vinskog turizma. Ne zaboravimo da se turizam ne može graditi samo na moru i planinama, već se mora pratiti autentična gastronomska i kulturna ponuda. Ova priča o istoriji vina u Crnoj Gori podiže atraktivnost naše turističke ponude i stvara osnove za novi marketing crnogorskih vina, kazala je na otvaranju konferencije Verica Maraš, izvršna direktorica kompanije „13. jul Plantaže”.

Istraživanje predstavlja svojevrsni kamen temeljac za proizvodnju novih vina. Kompanija “13. Jul Plantaže” planira da šalje istraživače u eminetne naučne institucije u inostranstvu, kako bi dalje usavršili istraživanja na autohtonim vrstama, a koje mogu dati novi pristup u tipizaciji novih vina.
Generalni direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost u Ministarstvu nauke dr Darko Petrušić kazao je u uvodnom obraćanju da su Plantaže jedan od najznačajnijih crnogorskih brendova, kao i da raduje činjenica da ova kompanija ulaže u istraživanje i inovacije, što predstavlja prioritet Ministarstva. On je podsjetio prisutne da je Ministarstvo nauke, kroz INVO projekat, finansiralo određen broj magistarskih i doktorskih stipendija na prestižnim univerzitetima širom svijeta, te da je jedan od stipendista bio upravo iz ove kompanije.

-Sa kompanijom “13. Jul Plantaže” smo imali dosta projekata. Treba istaći njihovu važnu komponentu, internacionalizaciju, budući da njeguju uspješnu saradnju sa Italijom, kao i sa Španijom, već od 2013. godine, kazao je Petrušić.

Ovo je do sada najobuhvatnije istraživanje radjeno na vinovoj lozi u Crnoj Gori. Ukupno je obilježeno i uzorkovano vise od 500 čokota sa različitih lokaliteta iz svih crnogorskih vinogradarskih regiona, kako gajenih tako i divljih formi. Rezultati istraživanja su potvrdili da se crnogorsko vinogradarstvo bazira na porodici genetski povezanih sorti, što je karakteristično i u drugim čuvenim tradicionalnim regionima za gajenje vinove loze i proizvodnju vina. U Crnoj Gori ova porodica je uglavnom stvorena oko sorte „kratošija“.

Takođe, otkriće 63 nepoznata genotipa vinove loze na vinogradarskim terenima Crne Gore predstavlja fascinantno otkriće i ilustruje diverzitet vinove loze u zemlji koja je samo 150 kilometara u prečniku.

Profesor ganomike na Universitetu Western Ontario u Kanadi i gostujući profesor na Univerzitetu u La Rioji, Španiji dr Miodrag Grbić kazao je da ovo istraživanje genetskog diverziteta vinove loze u Crnoj Gori predstavlja istorijski momenat korišćenja genomskig tehnologija i sekvenciranja genoma u jednom istrazivanju u Crnoj Gori.

Genomske tehnologije su nosilac razvoja ekonomije, privrede i tehnologije u XXI vjeku, i osnova ekonomije znanja i ovaj prvi korak predstavlja ne samo spektakularan naučni rezultat već korak ka širem korišćenju ovih tehnologija i obrazovanju stručnjaka za razvoj tehnologija baziranih na znanju.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?