- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Otvorena regionalna konferencija „Životna sredina ...
Otvorena regionalna konferencija „Životna sredina i građani Balkana – uloga i održivost civilnog društva” u Beogradu
Regionalna konferencija „Životna sredina i građani Balkana – uloga i održivost civilnog društva” okupila je tokom prvog dana u Beogradu više od 100 predstavnika civilnog društva, međunarodnih organizacija, institucija vlada u regionu i lokalnih samouprava.
Otvaranje konferencije obilježilo je obraćanje Ivana Karića, državnog sekretara Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, Saše Radulovića, državnog sekretara u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Crne Gore, kao i predstavnika međunarodne zajednice.
Konferenciju je otvorio izvršni direktor Regionalnog centra za životnu sredinu za Centralnu i Istočnu Evropu, Mihail Dimovski, naglašavajući da ovaj skup predstavlja spoj svega za šta se REC zalaže – transparentnost, održivi razvoj i uspješne evropske integracije, kroz promovisanje saradnje između vlada, nevladinog sektora, biznisa i drugih zainteresovanih javnosti.
Saša Radulović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Crne Gore i novoizabrani predsjednik Generalne skupštine REC-a, u svom obraćanju je istakao regionalnu dimenziju: „Preuzimajući dužnost predsjednika Generalne skupštine Regionalnog centra za životnu sredinu rekao sam da će fokus tokom mog mandata biti na promociji regionalne saradnje kao ključnog alata za dostizanje značajnih i trajnih rezultata. Čvrsto vjerujem da REC, sa svojom uspostavljenom mrežom, ima jedinstvenu poziciju u jačanju regionalne saradnje na nivou različitih aktera – od vladinih institucija, preko biznisa, fondacija, neprofitnih udruženja, do organizacija civilnog društva.“
Državni sekretar Radulović se osvrnuo i na pregovarački proces sa Evropskom unijom, napominjući da Crna Gora i Srbija danas slove za lidere među zemljama kandidatima za članstvo. „Ovaj proces je kompleksan i zahtijeva saradnju i doprinos velikog broja aktera, gdje civilno društvo, sa ekspertizom i iskustvom koje ima, zauzima jednu od ključnih uloga. Ništa manje je važna i korektivna uloga ovog sektora u kompleksnim oblastima kao što je životna sredina, dok ekspertskim znanjima značajno može da doprinese daljoj izgradnji partnerskih odnosa“, zaključio je.
Učesnici konferencije su tokom prvog dana mogli da čuju i uspješne primjere zagovaranja u oblasti životne sredine iz regiona, diskutuju o značaju participacije građana i razmotre moguće načine za unapređenje saradnje između organizacija civilnog društva i lokalnih vlasti, gdje je predstavljeno i iskustvo opštine Tivat.
Konferenciju organizuje REC Kancelarija u Srbiji u okviru Programa podrške organizacijama civilnog društva u Srbiji u oblasti životne sredine – CSOnnect, koji finansira Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA).