- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija NATO program „Nauka za mir i bezbjednost“ – rokovi...
NATO program „Nauka za mir i bezbjednost“ – rokovi za apliciranje
Program „Nauka za mir i bezbjednost (SPS)“ promoviše dijalog i praktičnu saradnju između država članica NATO-a i partnerskih zemalja zasnovanih na naučnim istraživanjima, tehničkim inovacijama i razmjenu znanja. Program SPS nudi finansiranje, stručnu pomoć i podršku prilagođenim aktivnostima koje se odnose na bezbjednost koje odgovaraju strateškim ciljevima NATO-a, unapređuje saradnju usmjerenu na rezultate, uključujući naučnike, eksperte i vladine službenike iz zemalja članica NATO-a i partnerskih zemalja kako bi se bavili bezbjedonosnim izazovima kao što su sajber odbrana, borba protiv terorizma, da postakne razvoj naprednih tehnologija vezanih za bezbjednost kao što su senzori i detektori, naotehnologije, bezpilotna vazdušna vozila i podržava ljudske i socijalne aspekte bezbjednosti.
Tokom proteklih pet godina, program SPS je pokrenuo više od 450 zajedničkih aktivnosti među 29 zemalja članica i 41 partnerskih zemalja.
Program SPS koji finansira NATO civilni budžet, podržava tri uspostavljena mehanizma grantova:
- Višegodišnji projekti (Multiyear research & development projects)
Grantovi za višegodišnje primjene R&D projekte koji nude podršku za troškove naučne opreme računara, softvera i obuka učesnika na projektu u okviru konkretnog R&D projekta
- Obuke
a) Advanced Study Institutes (ASI)
Grantovi za organizaciju visoko specijalizovanih kurseva koji su namijenjeni mladim naučnicima na postdoktorskom nivou iz Partnerskih zemalja u cilju predstavljanja najnovijih dostignuća u oblastima od interesa za NATO.
b) Advanced Training Courses (ATC)
Grantovi namijenjeni ekspertima iz NATO zemalja u cilju prenošenja iskustava i ekspertize na polju bezbjednosti sa polaznicima iz NATO Partnerskih zemalja.
- Radionice (Advanced Research Workshops-ARW)
Grantovi namijenjeni organizovanju radionica koje okupljaju iskusne naučnike iz NATO i Partnerskih zemalja u okviru kojih će učesnici voditi intenzivne diskusije na najvišem nivou i nastojati da pronađu rješenja za sadašnje probleme na polju bezbjednosti.
Aktivnosti koje se finansiraju kroz ovaj program moraju biti u skladu sa ključnim prioritetima programa, odnosno trebaju precizno upućivati na bezbjednost i strateške ciljeve NATO-a. Listu ključnih pogledati u prilogu: http://www.nato.int/cps/en/natohq/85291.htm
Sve aktivnosti koje se finansiraju u okviru ovog programa moraju poštovati pravila i propise navedene u Priručniku za upravljanje programa SPS-a, u prilogu: http://www.nato.int/cps/en/natohq/87260.htm
Kandidati za apliciranje u NATO SPS program su zemlje članice NATO i zemlje partnera, pogledati linkove:
http://www.nato.int/cps/en/natohq/nato_countries.htm ; http://www.nato.int/cps/en/natohq/51288.htm
Rokovi za podnošenje prijava su: 1. februar 2018., 1. jun 2018., i 1 oktobar 2018. godine.
Aplikacije za finansiranje treba poslati elektronskim putem na: sps.info@hq.nato.int ; CC: martina.lukic@mna.gov.me
Donošenje konačne odluke o finansiranju aktivnosti kroz NATO SPS program može trajati do 9 mjeseci od datuma podnošenja prijave, treba uzeti u obzir prilikom planiranja rokova za konkretne aktivnosti.
Za dodatne informacije posjetite internet stranicu: www.nato.int/science