Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Milo Đukanović u Kini

Objavljeno: 15.07.2003. 23:40 Autor: Govori i Izjave
IZJAVA PREDSJEDNIKA VLADE RCG MILA ĐUKANOVIĆA
Kina – 14. jul 2003. godine

Najprije želim da izrazim zadovoljstvo zbog posjete, do koje je došlo na poziv predsjednika kineske Vlade, jer je to bila prilika ne samo za sumiranje tradicionalno dobrih i prijateljskih odnosa, nego izvanredna prilika i za upoznavanje novih demokratskih, političkih i razvojnih iskustava.

Zaista je impresivno to što je Kina uradila u protekle dvije decenije, veoma je impresivan rezultat koji ona ostvaruje najprije na ekonomskom, a samim tim i u političkom prodoru na svjetskoj političkoj sceni. Kina je definitivno danas veoma ozbiljan faktor na globalnoj političkoj sceni. Mislim da je tranziciono iskustvo Kine veoma zanimljivo za sve druge države, uključujući i Crnu Goru, bez obzira na razlike u veličini teritorije. Zato sam akcenat u razgovorima sa svim svojim sagovornicima upravo stavio na tu temu.

Pored toga iskoristio sam priliku da svoje sagovornike upoznam sa našim iskustvima, sa iskustvima u realizaciji reformi u Crnoj Gori, sa iskustvima u uređenju odnosa Srbije i Crne Gore i sa regionalnim iskustvima na planu evropskog napredovanja. Ono što je bilo očekivano i što je naravno, u svim razgovorima veoma snažno potencirano, jeste kineska podrška tom evropskom putu razvoja Crne Gore i regiona kojem pripadamo i puna kineska podrška pravu svakog naroda na slobodnu i demokratsku budućnost. To je tradicionalni spoljno-politički stav Kine, jer su oni uvijek insistirali upravo na tome, na poštovanju onog što su unutrašnja politička pitanja svake države i svakog naroda.

Iskoristio sam ovu priliku da u razgovoru, prije svega sa premijerom Veng Đabaom, zatim sa državnim savjetnikom Tang Điasuanom (donedavno ministrom spoljnih poslova u Vladi Kine), koji je meni formalno i uputio poziv za posjetu Kini, kao i sa prvim zamjenikom ministra spoljne trgovine Kine, insitiram na nekim pitanjima, koja bi trebala da dovedu do unapređenja bilateralne i ekonomske saradnje. Zajedno smo ocijenili da bi dalju političku komunikaciju, primjereno novom vremenu i interesima i jedne i druge države, trebalo obogatiti novim ekonomskim sadržajem. Ponudio sam saradnju, prije svega u oblasti turizma, zatim pomorskog saobraćaja i korišćenja kapaciteta crnogorskih luka, prije svega barske, zatim saradnju u oblasti brodogradnje i mogućnost zajedničkog razvoja prerađivačkih kapaciteta u Crnoj Gori, sa ambicijom da se ti zajednički proizvodi plasiraju na treća tržišta.

Ponudio sam i saradnju u trgovinskoj razmjeni kroz korišćenje upravo onoga što su izdašni kapaciteti crnogorske ekonomije danas, prije svega, u oblasti čelika, aluminijuma, prerade drveta i oblasti proizvodnje vina. Moram da kažem da smo naišli na izuzetno odobravanje svih naših prijedloga i na saglasnost da se oko uočenih šansi za unapređenje ekonomske saradnje, odmah nakon ove posjete konkretizuju inicijative, kroz angažman nadležnih državnih organa, Vlade Kine i Vlade Republike Crne Gore, kako bi, što je moguće prije, utvrdili uslove za razvoj saradnje u nekoj od ovih oblasti.

Ono što je gotovo izvjesno, bez nekih drugih pripremnih procedura, jeste sklapanje Sporazuma o saradnji u oblasti turizma. Zanimljivo je da je Kina nedavno sklopila takav ugovor sa Hrvatskom. Dakle, otvorena je veoma izdašna mogućnost za transfer turista iz Kine ka Jadranskoj obali, pri čemu bi trebalo korsititi povoljnosti susjedstva Crne Gore sa Hrvatskom, koje će omogućiti da se uz prethodno obezbijeđenu regionalnu stabilnost otvori perspektiva za saradnju i u toj oblasti.

Download
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?