- Vlada Crne Gore
Zavod za školstvo Unapređenje kvaliteta nastave i učenja u Crnoj Gor...
Unapređenje kvaliteta nastave i učenja u Crnoj Gori
Završna konferencija trogodišnjeg projekta Britanskog savjeta “Teaching for Success - Unapređenje kvaliteta nastave i učenja u Crnoj Gori” održana je 26. marta 2018, u Kongresnom centru Milenijum hotela Ramada u Podgorici.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati ovog projekta koji je donio mnoge inovacije u nastavi engleskog jezika, ali se bavio i unapređenjem obrazovnih politika, kao što su profesionalni razvoj nastavnika i interna evaluacija kvaliteta.
Konferenciju su otvorili ministar prosvjete dr Damir Šehović i britanska ambasadorka Alison Kemp.
U obraćanju prisutnima, direktor Zavoda za školstvo, gospodin Rešad Sijarić, govorio je o saradnji sa Britanskim savjetom, u okviru koje je Zavod realizovao niz aktivnosti koje se tiču sistema profesionalnog razvoja nastavnika, interne evaluacije kvaliteta, razvijanja pozitivnog stava učenika prema učenju engleskog jezika, kao i veće izloženosti učenika engleskom jeziku.
“Profesionalni razvoj nastavnika kao sistemski pristup unapređivanju vještina i kompetencija naših nastavnika od suštinske je važnosti za ukupan kvalitet obrazovanja, od predškolskog do douniverzitetskog nivoa. To je proces koji počinje prvim, a završava se posljednjim danom profesionalnog angažmana nastavnika” naglasio je on.
“Polazeći od toga da nema uspješne ustanove bez uspješnog pojedinca-nastavnika kao što nema uspješnog učenika bez uspješnog nastavnika, 2008. godine smo definisali Crnogorski okvir za profesionalni razvoj kao rezultat domaće pameti i potreba, ali i iskustava razvijenih obrazovnih sistema u Evropi. On se 10-tak godina primjenjuje u svim obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori. Sistem se neprekidno razvija i unapređuje kroz segmente kao što su: viša zvanja, procjena potreba, profesionalni portfolio nastavnika, PRNŠ/V, akreditaciju programa obuke...
Da bi profesionalni razvoj nastavnika bio efikasan i efektivan nužno mora biti shvaćen kao kontinuirana aktivnost koja se sprovodi ne samo putem eksterne obuke nastavnika nego, prije svega, kroz proces koji se dominantno i neprekidno odvija u samoj ustanovi (školi/vrtiću)-PRNŠ/V, kao stalno prenošenje znanja, saradničko učenje, neprekidna razmjena i interakcija među kolegama. Stoga se na profesionalni razvoj nastavnika ne može gledati kao na zbir potrebnih sati obuke za dobijanje licence za rad, već je to trajno i iskreno opredjeljenje nastavnika za cjeloživotno učenje, samoevaluaciju i analizu obrazovno-vaspitne prakse.
Zavod za školstvo je 2009. godine kao podršku sistemu profesionalnog razvoja nastavnika priredio priručnik Profesionalni razvoj na nivou škole/vrtića. Priručnik je unaprijeđen u saradnji sa Britanskim savjetom, u dva navrata, 2013. i 2017. godine.
U nacionalni okvir se 2016. uvode i Standardi kompetencija za nastavnike, direktore i stručne saradnike koji opisuju način na koji se sprovodi praksa nastavnika i direktora, tj. definišu se znanja, vještine i stavovi, (kompetencije), koje obrazovni sistem i društvo u cjelini očekuju od uspješnog nastavnika i direktora.
Kao praktično sredstvo praćenja, vrednovanja i analiziranja svih segmenata vaspitno-obrazovnog rada nastavnika Zavod za školstvo je 2015. godine uradio priručnik Kako procijeniti kvalitet vaspitno-obrazovnog rada škole (Indikatori kvaliteta i i instrumenti za samoevaluaciju rada nastavnika) sa ciljem da kroz proces samoevaluacije svaki nastavnik preispita svoju praksu, sagleda svoje jake i slabe strane, da uporedi svoja postignuća sa drugima, prepozna mogućnosti za napredak i postavi ciljeve sopstvenog usavršavanja. Priručnik je ove godine, u saradnji sa Britanskim savjetom, unaprijeđen i usaglašen sa Standardima za nastavnike”.
U predškolskom vaspitanju i obrazovanju, predškolske ustanove su u obavezi da ponude program engleskog jezika djeci uzrasta od tri godine do polaska u školu. Zavod za školstvo je zato izradio Program engleskog jezika za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. U cilju sagledavanja konteksta u kome se ovaj program realizuje, Zavod je organizovao savjetovanje za nastavnike engleskog jezika. Na savjetovanjima je istaknuto da svaka dalja pomoć nastavnicima treba da bude usmjerena na zadovoljavanje potreba koje su rezultat konteksta u kome se realizuje program, kao što su brojnost grupa, nedovoljna tehnička opremljenost i sl. Nakon sagledavanja poteškoća u implementaciji programa, Zavod za školstvo je izradio Preporuke kako bi se nastavnicima koji realizuju ovaj program pružila neophodna podrška za njegovu dalju kvalitetniju realizaciju. Preporuke su nastale kao rezultat analize zaključaka sa pomenutih savjetovanja, kao i zapažanja eksperata Britanskog savjeta.
Na kraju svog izlaganja direktor Zavoda za školstvo je poručio da je u svijetlu novih reformskih rješenja vizija Zavoda kvalitetna nastava koja afirmiše strategiju aktivnog učenja usmjerenog na sticanje viših nivoa znanja, kritičkog i kreativnog mišljenja i razvijenih komunikacijskih vještina naše djece /učenika na maternjem i stranim jezicima.
On je izrazio uvjerenje da, u saradnji sa nastavnicima koji uče, školama i direktorima koji uče, Ministarstvom prosvjete i partnerima kao što je Britanski savjet, možemo do željenog cilja.