Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Svečano otvaranje murala u OŠ "Božidar Vuković Podgoričanin"

Objavljeno: 25.09.2018. 15:48

Projekat "Paint the Way Towards Inclusion and Tolerance - School Mural Project" koji je podržala Ambasada SAD u Crnoj Gori, završen je svečanim otvaranjem murala, 21. septembra 2018. godine. Toga dana obilježen je i Međunarodni dana mira.

Skromnoj svečanosti prisustvovao je Jeff Adler - šef Odjeljenja za medije i kulturu u Američkoj ambasadi u Crnoj Gori sa saradnicom Jelenom Vojnić, Arijana Nikolić Vučinić- generalna direktorica Direktorata za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje i vaspitanje u Ministarstvu prosvjete, Olivera Nikolić- načelnica Direktorata za osnovno obrazovanje i vaspitanje u Ministarstvu prosvjete, Milica Pajović – savjetnica u Direktoratu za obrazovanje manjinskih naroda, direktorice osnovnih škola, predstavnici nevladinog sektora i medija.

Nakon obilaska najdužeg murala na svijetu, dugog 150 metara, predstavnik Ambasade gospodin Adler i direktorica Ljubinka Nedić posadili su drvo masline, simbol mira. Predstavnici Đačkog parlamenta podijeli su poruke mira i brošure o nastanku strip murala. Na kraju su svi zajedno odgledali film o istom.

Aktivnosti su realizovane u skladu sa akcionim planom Eko škole sa ciljem da se učenici podstaknu na aktivno uključivanje u brigu o svom okruženju, da promovišu interkulturalno razumijevanje i dijalog, kao i socijalnu inkluziju koju razvijamo u okviru teme Globalno građanstvo.

Našu školu pohađaju i učenici koji pripadaju marginalizovanim grupama. Oni se suočavaju sa mnogim izazovima, uključujući loše životne standarde i teško se integrišu u društvo pa su glavni ciljevi projekta Školski mural bili:
• podsticanje uključivanja romskih učenika u sve tokove društva;
• podizanje svijesti o značaju obrazovanja romskim učenicima koji se i dalje suočavaju sa visokom stopom odustajanja od daljeg školovanja;
• ohrabrivanje zajedničkog rada romskih i neromskih učenika iz drugih škola, kako bi podigli svijest o vrijednostima saradnje, tolerancije i rada u zajednici;
• razvjanje estetike i želja da se zaštiti školsko okruženje od vandalizma time što učenici sami učestvuju u stvaranju, što ih čini odgovornijim za zaštitu rezultata svog rada;

Jedinstvenost je moćna, a naša škola je jedinstvena. I volimo što je takva. Raznolikost. Inkluzija. Poštovanje različitosti. To su principi na kojima gradimo naše odnose i stvaramo školu koja odgovara svakom učeniku. Gradimo kulturu u kojoj se cijeni različitost. Kroz ove aktivnosti promovišemo kompetencije za demokratsku kulutru.

Imali smo san dok smo radili na ovom projektu. Rezultat tog sna je oko nas. Ali ono što se ne može vidjeti su vrijednosti koje su učenici naučili - saradnja, tolerancija, razumijevanje, timski rad. U tome su im pomogle i članice NVO Aut koje su skicirale priču od iskustava koje su učenici iznosili na radionicama. Učenici su govorili o važnim stvarima, događajima iz školskog života, problemima na koje nailaze i kako ih savladavaju, o vršnjačkom nasilju, važnosti obrazovanja, odnosima u porodici. Tako su nastali likovi prvog strip murala u Crnoj Gori- Đulijeta i Petar.

Idejno rješenje za strip odradila je grafička dizajnerka i umjetnička direktorica NVO AUT-a Maja Kostić dok je priču za strip pisala,članica Odbora Eko škole BVP, Asja Šašić, producentkinja i osnivačica spomenute nevladine organizacije.
Ovim projektom obuhvatili smo i aktivnosti koje pokrivaju još jednu temu Eko škole, a to je Uređenje školskog dvorišta.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?