Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Predstavnici Univerziteta Nica Sofija Antipolis i Univerziteta Azurne obale u posjeti Ministarstvu nauke

Objavljeno: 27.09.2018. 19:34 Autor: Ministarstvo nauke
Ministarka nauke, dr Sanja Damjanović, susrela se danas sa delegacijom Univerziteta Nica Sofija Antipolis i Univerziteta Azurne obale koju čine: prof. dr Jean-Marc Gambaudo, rektor Univerziteta Azurne obale, prof. dr Stephane Ngo Mai, prorektor za strategiju i razvoj Univerziteta Nica Sofija Antpolis i Univerziteta Azurne obale, prof. dr Eric Nasica, dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta Nica Sofija Antipolis i Univerziteta Azurne obale i prof. dr Srđan Redžepagić, redovni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta Nica Sofija Antipolis i Univerziteta Azurne obale.

Delegacija dva francuska univerziteta prezentovala je raspoložive istraživačke kapacitete, sa posebnim fokusom na jačanje veza između akademske zajednice i privrede, odnosno na jačanje sistema preduzetništva zasnovanog na rezultatima naučnih istraživanja.

Jedna od tema razgovora bila je Strategija pametne specijalizacije, koja, po riječima predstavnika dva francuska univerziteta, se fokusira na tri prioriteta i to: pametne gradove, energiju i digitalne izazove, što je, kako je ministarka nauke istakla, vrlo slično prioritetima koje Crna Gora planira za svoju Strategiju, čija je izrada u toku, a gdje, po njenim riječima, vidi obostrani interes za buduću saradnju.

Ministarka nauke je goste informisala i o drugim kapitalnim projektima resora nauke kao što uspostavljanje prvog Naučno-tehnološkog parka u Podgorici, osnivanje Centara izvrsnosti, podrška razvoju privrednog sektora kroz sistem inovativnih grantova, ali i o podršci koju Ministarstvo nauke daje mladim istraživačima kroz program doktorskih istraživanja, odnosno kroz programe kao što su Horizont 2020, IPA i drugi.

Takođe, riječi je bilo i o realizaciji Inicijative za osnivanje Međunarodnog instituta za održive tehnologije Jugoistočne Evrope (SEEIIST), o saradnji Ministarstva nauke sa naučnom dijasporom, a sve u svijetlu predstojećih bilateralnih aktivnosti koje će biti realizovane na nivou univerziteta dvije zemlje ali i na nivou dva resorna ministarstva.

Delegacija dva francuska univerziteta je posebno ukazala na mogućnost nastavka projekta „Pelikan“ kao i na mogućnosti koje se nude kroz saradnju sa Univerzitetskom agencijom za frankofoniju.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?