- Vlada Crne Gore
Ministarstvo evropskih poslova Studenti FPN posjetili KEI
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Studenti FPN posjetili KEI
Objavljeno: 27.11.2018. • 21:00 Autor: KEI
Studenti Fakulteta političkih nauka posjetili su danas Kancelariju za evropske integracije i sa njenim predstavnicima razgovarali o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji, kao i prednostima i izazovima koje taj proces nosi.
Sa 20 studenata Fakulteta političkih nauka razgovarali su zamjenik glavnog pregovarača Marko Mrdak, savjetnica glavnog pregovarača Dragana Marković i šefica grupe za programe sa državama članicama Ana Savjak.
Sa 20 studenata Fakulteta političkih nauka razgovarali su zamjenik glavnog pregovarača Marko Mrdak, savjetnica glavnog pregovarača Dragana Marković i šefica grupe za programe sa državama članicama Ana Savjak.
Predstavnici KEI su poručili da studenti predstavljaju dio društva koja dodatno motiviše donosioce odluka, poručivši im da upravo i proces integracije Crne Gore u EU počiva na mahom mladim ljudima – članovima pregovaračkih timova, koji su svjesni odgovornosti i kompleksnosti posla koji obavljaju.
„Danas se na fakultetu upoznajete sa aktuelnim temama u našoj državi i globalnoj zajednici, kao i sa politikama Evropske unije i vrijednostima na kojima počiva, kako biste sjutra u praksi primijenili ono što izučavate. Dio kadra KEI čine upravo nekadašnji studenti FPN-a i zato vas ohrabrujemo da nastavite sa obrazovanjem, kako biste sjutra, kad budete građani Evropske unije, dali vrijedan doprinos crnogorskoj, ali i administraciji EU“, poručili su predstavnici KEI studentima FPN-a.
Studente je zanimalo koja su pregovaračka poglavlja najizazovnija u procesu pregovora, da li će Crna Gora čekati druge države kandidate da bi postala EU članica, kao i kako mogu aplicirati za projekte koji se finansiraju kroz programe pretpristupne podrške (IPA).
Zamjenik glavnog pregovarača je pojasnio da su pregovori o pristupanju tehnički i politički proces i da dinamika napretka države prema EU često ne zavisi samo od unutrašnjih reformi. Ukazao je da u ovom trenutku najveći izazov, uz poglavlja 23 i 24 na kojima počiva kompletan proces pregovora, predstavlja poglavlje 27, i to zbog finansijskih obaveza.
Istakao je da EU prima nove članice po osnovu individualnih zasluga, odnosno u skladu sa principom regate, a da svaki novi ciklus proširenja donosi nove izazove za zemlje koje streme članstvu.
Marković je istakla da je formiranjem KEI u Kabinetu predsjednika Vlade proces pregovora podignut na viši nivo. Studente je upoznala sa obavezama i rezultatima u zahtjevnom procesu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa evropskim propisima i pripreme crnogorske verzije pravne tekovine EU.
Za reforme koje Crna Gora sprovodi na putu prema članstvu, kako je istakla Savjak, ima podršku EU kroz razne programe, kako na nacionalnom, tako i na nivou transnacionalne saradnje. Dodala je da je uloga Kancelarije da koordiniše učešće institucija i organizacija u programima, informiše ih i pruži im svu podršku i pomoć potrebnu za apliciranje za projekte.
Posjeta studenata organizovana je u okviru projekta EU4ME, koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP.
SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKOJ UNIJI
GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE CRNE GORE
Vezani članci:
Poziv na javnu raspravu o izradi Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2025–2026. 03.01.2025.
Čitajte petnaesto izdanje Eurokaza 30.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?