Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Zbirni izvještaj Evropske unije o trendovima i izvorima zoonoza, uzročnicima zoonoza i bolestima koje se prenose hranom za 2017. godinu

U protekloj godini zabilježene su manje oscilacije u broju prijavljenih slučajeva za tri glavne zoonotske bolesti u EU u odnosu na 2016. Broj prijavljenih slučajeva salmoneloze i kampilobakterioze ostao je stabilan tokom proteklih pet godina, iako broj slučajevalisterioze nastavlja da raste.

U 2017. godini broj zabilježenih slučajeva salmoneloze je blago opao sa 94.425 na 91.662, ali je trend opadanja koji je započeo 2008. godine u poslednjih nekoliko godina usporen. Ovo su glavni rezultati godišnjeg izvještaja o trendovima i izvorima zoonoza koji je objavila Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) i Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).

S. Enteritidis je najčešće prijavljen tip salmonele kod ljudi, zabilježen kod jednog od sedam slučajeva. U periodu 2013-2017, trend potvrđenh slučajeva S. Enteritidis kod ljudi je bio stabilan i odogvarao je trendu pojave S. Enteritidis kod koka nosilja.

Tokom 2017. godine zabilježeno je 5.079 slučajeva bolesti koje se prenose hranom i vodom što predstavlja pad od 6,8% u poređenju sa 2016. Salmonela u proizvodima od mesa i jajima je bila najčešći uzrok izbijanja bolesti.

U 2017. godini zabilježen je pad slučajeva kampilobakterioze u odnosu na 2016. godinu (sa 246.158 na 246.917), ali je i dalje najčešće prijavljena zoonotska bolest u EU. Najveći broj slučajeva otkriven je u pilećem (37,4%) i ćurećem mesu (31,5%).

Broj zabilježenih slučajeva listerioze je smanjen u 2017. godini; prijavljeno je 2.480 slučajeva u odnosu na 2.509 u 2016. Međutim, zabilježen je trend rasta u zadnjih pet godina. Starije osobe, naročito ona preko 84 godine predstavljaju najranjiviju populaciju. U ovoj starosnoj grupi stopa smrtnosti bila je 24%. U EU infekcija je bila fatalna za jednog od svakih 10 pacijenata. Najveća učestalost L. monocitogenes je detektovana u ribama i proizvodima od ribe (6%), a zatim u gotovim salatama (4,2%).

Izvještaj dalje sumira trendove i izvore tuberkuloze čiji je uzročnik Micobacterium bovis, Brucella, STEC, Yersinia, Trichinella, Echinococcus, kongenitalna Toxoplasma, bjesnilo, Coxiella burnetii (Q groznica), virus Zapadnog Nila i tularemija.

Izvještaj je zasnovan na podacima prikupljenim iz svih 28 zemalja članica Evropske unije za 2017. godinu. Pored zemalja članica EU, podatke su dostavile i druge evropske zemlje, među kojima je i Crna Gora čime je dat doprinos sagledavanju što realnije situacije na cjelokupnom evropskom kontinentu kada su gore navedene bolesti u pitanju. Pored Crne Gore podatke su dostavile i Norveška, Island, Švajcarska, Lihtenštajn, Albanija, Bosna i Hercegovina, Srbija i Makedonija.

Cjelokupan izvještaj možete pogledati na sljedećem linku

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?