Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade RCG Milo Đukanović primio delegaciju Pododbora za Centralnu i Istočnu Evropu Parlamentarne Skupštine NATO-a

Objavljeno: 08.04.2004. 01:23 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Milo Đukanović razgovarao je danas u Podgorici sa delegacijom Pododbora za Centralnu i Istočnu Evropu Parlamentarne Skupštine NATO-a, sa Markus Meckel-om na čelu.

Ocijenjeno je da su ovakve posjete i razgovori veoma korisni, jer omogućavaju neposredan uvid u stanje i napredak koji je ostvaren u reformama, na putu do krajnjeg cilja integracije u EU i evro-atlantske strukture.

Podsjećajući na multietničku, političku i bezbjednosnu stabilnost koju je Crna Gora uspjela da očuva i tokom prethodnih godina sukoba u okruženju, predsjednik Đukanović je naglasio da su, uz makroekonomsku stabilnost, to prioriteti Vlade i u narednom periodu. U svijetlu perspektiva za prijem Srbije i Crne Gore u Partnerstvo za mir na predstojećem Samitu u Istanbulu, predsjednik Đukanović je ukazao na razloge koji su doveli do zastoja u približavanju Srbije i Crne Gore EU i evro-atlantskim strukturama. U tom kontekstu, osvrnuo se na Beogradski sporazum, posebno pitanje referenduma, koji je garantovan i ovim trilateralnim ugovorom između Crne Gore, Srbije i EU. Potvrdio je interes Crne Gore da sama ili sa Srbijom što prije pristupi Partnerstvu za mir, a kasnije i NATO-u. Izrazio je žaljenje što je ovaj kurs Crne Gore usporen zbog neispunjavanja dva osnovna preduslova državne zajednice za pristupanje Partnerstvu za mir, a koja se odnose na punu saradnju sa Haškim tribunalom i povlačenje tužbe protiv zemalja članica NATO-a pred Međunarodnim sudom pravde.

Članovi delegacije Pododbora su istakli da je opšte poznata činjenica da su Crna Gora i njeno vođstvo, tokom proteklih godina zbivanja u regionu, bili snaga koja je doprinosila političkoj stabilnosti širih prostora. Takva politika uživaće dalju podršku kako nacionalnih parlamenata, tako i Parlamentarne skupštine NATO-a. Izrazili su zahvalnost za prezentovanje jasne vizije budućeg političkog i ekonomskog razvoja Crne Gore, kao i evropske perspektive zemalja Zapadnog Balkana.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?