Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Jelić na zasjedanju Ženskog parlamenta: Jedan od prioriteta veća uključenost žena na tržištu rada

Objavljeno: 10.03.2019. 17:19 Autor: mrss
”Danas su žene zastupljene u svim sferama života, rada i stvaranja, ostvaruju uspjehe u karijeri, materijalno su nezavisne i sposobne za samostalan život i izdržavanje porodice. Iako je tradicionalna podjela uloga u porodici i društvu još uvijek prisutna, ona se u velikoj mjeri promijenila”, poručila je državna sekretarka u Ministartsvu rada i socijalnog staranja, Vukica Jelić na sjednici Ženskog parlamenta, upriličenoj povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena. Ovom prilikom ona je u ime Ministarstva, ministra Kemala Purišića i u svoje ime čestitala praznik.

Doprinos ovim promjenama, kako je kazala Jelić, dale su i politike koje sprovodi Vlada CG, posebno u kontekstu procesa pristupanja EU.
Crna Gora je, kako je kazala državna sekretarka, stvorila dobar zakonodavni i institucionalni okvir za postizanje jednakih mogućnosti, i na državi je, kao i na svima nama, da se prema tome odnosimo odgovorno, odnosno da sprovodimo ono što predviđa domaće i međunarodno zakonodavstvo.

”Podaci ukazuju na pozitivna kretanja indikatora o učešću žena na tržištu rada, primjera radi u odnosu na 2014. godinu stopa aktivnosti žena iznosila 55,4%, a stopa zaposlenosti 45,3%, nezaposlenost 18,4%” – kazala je Jelić.
Ona je naglasila da je u dijelu politike zapošlavanja, a u skladu sa obavezama i postizanjem standarda EU jedan od prioriteta veća uključenost žena na tržištu rada kroz ekonomsko snaženje žena. 

U tom smislu, kako je dadala, politike tržišta rada definisane kroz zakonska rješenja, kroz aktivnu politiku zapošljavanja, te politike usklađivanja poslovnog i privatnog života od velike su važnosti za veću uključenost žena na tržištu i njihovo ekonomsko jačanje.

mrss

Kada je riječ o nasilju nad ženama, državna sekretarka je podsjetila da je u prošloj godini objavljen GREVIO izvještaj u kojem se ističe ukupni napredak koji su organi u Crnoj Gori ostvarili u izgradnji zakonodavnog, političkog i institucionalnog okvira za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama. 
Takođe, u sklopu programa Podrška anti-diskriminacionim i politikama rodne ravnopravnosti, koje sprovodi UNDP u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, a finansira Evropska unija, izrađen je novi Protokol o postupanju u slučajevima nasilja nad ženama i nasilja u porodici, dodala je Jelić.

Nacionalni SOS telefon koji vodi NVO SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić dostupan je 24/7, besplatan, dobro je umrežen sa drugim pružaocima usluga i institucijama državnog sistema i javno je promovisan. 
„Potrebno je u kontinuitetu jačati sistem, raditi na unaprjeđenju zakonskih propisa i osposobiti profesionalce kako bi bili u stanju da zaustave nasilje, žrtvi pruže maksimalnu bezbjednost i podršku, besplatnu pravnu pomoć kao i da je poštede izlaganja komplikovanim procedurama i sekundarnoj viktimizaciji” - zaključila je Jelić.


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?