Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ostvaren napredak Crne Gore u realizaciji Regionalnog stambenog programa

Objavljeno: 10.03.2019. 17:24 Autor: mrss
Ministarstvo rada i socijalnog staranja predstavilo je ostvarene rezultate plan i dinamiku dalje implementacije Regionalnog stambenog programa na koordinacionom sastananku Regionalnog stambenog programa koji je održan dana 7. marta 2019.godine.

Sastanku su pored ministra, Kemala Purišića i implementacionog tima prisustvovali predstavnici Razvojne banke Savjeta Evrope, predstavnici donatora: Evropske Komisije u Crnoj Gori, Ambasade SAD-a u Crnoj Gori, Ambasade Njemačke u Crnoj Gori, kao i predstavnici UNHCR-a i OESC-a.

Zajednički je ocijenjeno da je Crna Gora ostvarila izuzetan napredak u realizaciji Regionalnog stambenog programa.

Kroz Regionalni stambeni program za Crnu Goru, predviđeno je obezbjeđenje sredstava za rješavanje stambenog pitanja za 6.063 lica (1.177 domaćinstava), koja spadaju u najranjivije kategorije, kao što su lica smještena u neformalnim kolektivnim centrima i ugrožena lica u privatnom smještaju, sa posebnim osvrtom na kamp Konik. Ovaj program je značajno doprinio zatvaranju kampa Konik, kao najvećeg kolektivnog smještaja za raseljena lica u Crnoj Gori, kao i ostalih kolektivnih centara za raseljena i interno raseljena lica.

Regionalni stambeni projekat sprovodi se u 13 crnogorskih opština - Berane, Andrijevica, Podgorica, Ulcinj, Nikšić, Budva, Rožaje, Plav, Herceg Novi, Bar, Danilovgrad, Tivat i Pljevlja. Kroz program je predviđena izgradnja 907 stanova, isporuka građevinskog materijala za 120 stambenih jedinica, gradnja 50 kuća, 62 smještajne jedinice u Domu starih u Pljevljima, kupovina stanova u opštini Herceg Novi sa mogućnošću proširenja projekta i na druge primorske opštine, kao i rekonstrukcija objekata u vojnom kompleksu Trebjesa za potrebe izgradnje Doma za stara i odrasla invalidna lica u opštini Nikšić.

Četiri partnerske zemlje u ovom programu: Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina i Hrvatska uspostavile su veliki broj bilateralnih i regionalnih radnih grupa, uz značajnu podršku UNHCR-a, OEBS-a i drugih međunarodnih organizacija. Implementacijom Rregionalnog stambenog programa zatvoriće se poglavlje raseljeništva na prostoru bivših jugoslovenskih republika.




Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?