Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

„Durmitorski skorup“ šesti zaštićeni proizvod u Crnoj Gori

Objavljeno: 20.03.2019. 19:14 Autor: MPRR

MPRR„Durmitorski skorup“ šesti je zaštićeni proizvod u Crnoj Gori. Nakon sprovedene procedure, ovaj proizvod je na nacionalnom nivou zaštićen oznakom porijekla, a koristi od sertifikacije ove oznake kvaliteta imaće proizvođači skorupa sa teritorije opština Žabljak, Plužine i Šavnik, okupljeni u NVO „Udruženje proizvođača durmitorskog skorupa“.

Udruženje proizvođača je prije par godina pokrenulo proces zaštite oznakom porijekla koja predstavlja najveći oblik zaštite, shodno Zakonu o šemama kvaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Za dobijanje ove oznake sve faze proizvodnje, od sirovine do prerade, moraju se odvijati na određenom geografskom području.

U specifikaciji proizvoda, dokumentu koji sadrži sve potrebne elemente kojima se potvrđuje specifičnost proizvoda, navedeno je da se „Durmitorski skorup“ proizvodi po tradicionalnoj tehnologiji i predstavlja neizostavan segment istorije i kulture cijelog durmitorskog područja. Ukupan proces proizvodnje skorupa, koji započinje ekstenzivnim gajenjem stoke i njihovom ishranom na pašnjacima i prirodnim livadama ovog područja, zatim kroz proces muže i prerade mlijeka do gotovog proizvoda, odvija se na navedenom geografskom području. Primijenjena tehnologija proizvodnje, zrenja i konzerviranja skorupa jedinstvena je i nema nikakve sličnosti sa proizvodnjom bilo kog drugog mlječnog proizvoda.

Definisano geografsko područje na kome se uzgaja stoka i proizvodi „Durmitorski skorup“, područje teritorija tri durmitorske opštine: Žabljak, Plužine i Šavnik, zbog specifičnih klimatskih uslova i bogatstva i jedinstvenosti biljnih vrsta, utiče na kvalitet i senzorne osobine sirovog mlijeka i skorupa sa tog područja.

Durmitorski skorup, specifičnog izgleda, ukusa i mirisa, spada u pikantne namirnice visoke nutritivne i energetske vrijednosti. Tokom zrenja skorupa usljed aktivnosti karakteristične mikroflore dolazi do niza složenih fizičkih i hemijskih promjena kroz koje se formira tipična struktura i aroma skorupa. Korišćenje mješine za zrenje skorupa daje posebnu karakteristiku ovom proizvodu.

Zaštita navedenih specifičnosti i kvaliteta, kroz registraciju oznake porijekla, za udružene proizvođače „Durmitorskog skorupa“ predstavlja dodatu vrijednost za njihov proizvod i mogućnost da bolje valorizuju proizvod na tržištu. Durmitorski skorup i do sada je bio izuzetno cijenjen kod potrošača, a zaštitom ovaj autohtoni crnogorski proizvod dobija nove mogućnosti za uspješniji plasman sve većem broju turista koji posjećuju durmitorski kraj, turističke centre Sjevernog regiona, kao i značajne turističke kapacitete na jugu naše zemlje.

Osim „Durmitorskog skorupa“ podsjećamo da je Crna Gora tokom 2017. i 2018. zaštitila još pet proizvoda – Njeguški pršut“, „Pljevaljski sir“, „Crnogorski goveđi pršut“, „Crnogorska stelja“ i “Crnogorska pršuta”. Uskoro se očekuje i završetak procedure za zaštitu kolašinskog lisnatog sira.

Ostvareni iskoraci u oblasti politike kvaliteta, ne samo u dijelu zaštite oznakama, nego i u dijelu sveukupnog unapređenja kvaliteta i standarda domaće proizvodnje idu u pravcu uspješne realizacije politike Vlade i Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja usmjerene na diverzifikaciju ekonomije, posebno kroz povezivanje poljoprivrede i turizma, kao značajne mogućnosti za dalji razvoj crnogorske ekonomije.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?