Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Svjetski najpoznatiji ekonomista - Džefri Saks u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori

Objavljeno: 12.08.2004. 19:42 Autor: Naslovna strana

Vlada Crne Gore, u saradnji sa Kancelarijom Programa za razvoj UN (UNDP) u Podgorici, organizuje posjetu profesora Džefrija Saksa Crnoj Gori. Posjeta ''jednog od 100 najuticajnijih ličnosti u svijetu u 2004.'' realizovaće se 16. i 17. avgusta 2004, kao nastavak aktivnosti iniciranih na Konferenciji o održivom razvoju u Crnoj Gori, koja je održana u Njujorku 19. aprila 2004, pod pokroviteljstvom Rockefeller Brothers Fondacije i UNDP-a.


Povodom posjete profesora Saksa Crnoj Gori, Vlada i UNDP će organizovati seriju zvaničnih radnih sastanaka na visokom nivou, sa ciljem da se razmotre neka od ključnih pitanja razvoja za Crnu Goru. Sljedeće teme će biti obuhvaćene: Reforma bankarskog sektora u Crnoj Gori; Strategija razvoja i redukcija siromaštva: Korak naprijed ka implementaciji; Preduzetništvo, održivi turizam i smanjenje siromaštva: Kako ih povezati i smanjiti barijere u biznisu i Milenijumski ciljevi razvoja: Troškovi realizacije. Ove oblasti biće osnova za dvodnevne razgovore, gdje će svjetski renomirani ekspert za pitanja razvoja i globalizacije dati preporuke kako da se na najbolji način integrišu napori da bi se osigurao sveobuhvatan održiv razvoj Crne Gore.


Profesor Džefri Saks je direktor Earth Instituta, profesor za održivi razvoj i za oblast zdravstvene politike i menadžmenta na Kolumbijskom Univerzitetu. On je, takođe, glavni savjetnik Generalnog sekretara Ujedinjenih Nacija Kofija Anana za Milenijumske ciljeve razvoja. Saks je međunarodno priznat po svom radu kao ekonomski savjetnik vlada u zemljama Latinske Amerike, Istočne Evrope, bivšeg Sovjetskog Saveza, Azije i Afrike, kao i po radu sa međunarodnim agencijama na problemima smanjenja siromaštva, otpisa dugova za najsiromašnije zemlje i kontrole bolesti. Radio je kao savjetnik u svim značajnijim međunarodnim finansijskim institucijama (MMF, Svjetska banka, OECD, Svjetska zdravstvena organizacija, UNDP).


U aprilu 2004, Time Magazine je profesora Saksa proglasio za jednog od 100 najuticajnijih ličnosti u svijetu, a Američki Savjet za svjetska pitanja jednim od 500 najuticajnijih ličnosti u SAD u oblasti spoljne politike. U februaru 2002, Nature Magazine je objavio da je Saks ''oživio svijest o zdravstvenoj zaštiti, unoseći svoj finansijski um u tu problematiku''. U 1993, The New York Times Magazine ga navodi kao ''vjerovatno najznačajnijeg ekonomistu u svijetu'', dok je u izdanju Time Magazine (1994) o 50 perspektivnih mladih lidera proglašen ''svjetski najpoznatijim ekonomistom''. 1997. u francuskom časopisu Le Nouvel Observateur profesor Saks je pomenut kao jedan od 50 svjetskih vodećih ličnosti u oblasti globalizacije.



Polje interesovanja istraživačkog rada profesora Saksa uključuju veze između oblasti zdravlja i razvoja, ekonomske geografije, globalizacije, tranzicije privrednih tržišta u Istočnoj Evropi i bivšem SSSR-u, međunarodnih finansijskih tržišta, koordinacije međunarodne makroekonomske politike, tržišta u razvoju, ekonomskog razvoja i rasta, globalne konkurentnosti i makroekonomskih politika u razvijenim zemljama i zemljama u razvoju.

Konferencija Održivi razvoj u Republici Crnoj Gori, održana 19. aprila 2004. u Njujorku, uz učešće Predsjednika Vlade Crne Gore Mila Đukanovića, Administratora UNDP Mark Malok Browna i Predsjednika Rockefeller Brothers Fondacije Stephen Heintza, okupila je mnoge vodeće ličnosti specijalizovanih međunarodnih organizacija i eksperte u oblasti održivog razvoja. Kao učesnik panel diskusije, profesor Saks je istakao značaj povezanosti Strategije održivog razvoja u Crnoj Gori sa Milenijumskim razvojnim ciljevima.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?