- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Kulturni turizam šansa za razvoj Jadransko-jonske ...
Kulturni turizam šansa za razvoj Jadransko-jonske regije
„Udruženo regionalno djelovanje država koje dijele geografski prostor, istoriju i kulturu veoma je važan segment za razvoj svake turističke destinacije u jadransko-jonskoj regiji“, poručila je Olivera Brajović, direktorica Direktorata za konkurentnost i investicije u turizmu na otvaranju okruglog stola na temu „Turizam i kultura“ u Podgorici. Ovaj događaj održan je pod okriljem predsjedavanja Crne Gore Jadransko-jonskom inicijativom, u saradnji Ministarstva održivog razvoja i turizma i Ministarstva kulture.
„Jedan od zajedničkih prioriteta zemalja regije je bogato kulturno nasljeđe i njegova održiva valorizacija kroz stavljanje u funkciju turizma“, istakla je Brajović, naglasivši da analize pokazuju da je kultura veoma značajan faktor pri odabiru destinacije za odmor. Prema podacima Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija, 37% svih međunarodnih putovanja uključuje neki oblik kulturnog turizma. Brajović je dodala da razvoj kulturnog turizma utiče na podizanje kvaliteta cjelokupnog turističkog proizvoda, privlačenje visokoplatežnih turista, produženje sezone i unapređnje imidža destinacije. Ocijenjeno je da kulturni turizam privlači veliki broj gostiju, ali da je potrebno raditi na promociji, kao i edukaciji lokalnog stanovništva i turističkih djelatnika o ovoj vrsti turizma.
U okviru okruglog stola održana su dva panela, tokom kojih je kroz izlaganja predstavnika javnog i privatnog sektora ukazano na važnst kulturnog turizma za turističku destinaciju i njegov dalji razvoj. Na panelu pod nazivom „Međuzavisnost turizma i kulture u Jadransko-jonskoj regiji“ učesnici su govorili o programu razvoja kulturnog turizma, uticaju digitalnih tehnologija, kao i o modelima interpretacije nasljeđa duž kulturnih i turističkih ruta. Takođe, bilo je riječi o socio-ekonomskom uticaju kulturnog turizma na lokalne zajednice i unapređenju turističke statistike u oblasti kulturnog turizma na regionalnom nivou.
Na drugom panelu pod nazivom „Kulturni turizam s aspekta UNESCO svjetske baštine“ predstavljena je studija slučaja „Stećci – srednjevjekovni nadgrobni spomenici“. Ovo je slučaj regionalne saradnje četiri države, Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine koje su zajedno uvrstile stećke, srednjevjekovne nadgrobne spomenike na listu UNESCO svjetske baštine.
Na događaju je zaključeno da kulturni turizam predstavlja veliku razvojnu šansu Crne Gore i država Jadransko-jonske regije. Takođe, u narednom periodu neophodno je posvetiti pažnju projektima kojima je cilj turistička valorizacija kulturnih dobara, uz vođenje računa o zaštiti kulturne baštine.