- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Najavljena izložba MetaFormizam© u Njegoševoj Bilj...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Najavljena izložba MetaFormizam© u Njegoševoj Biljardi
Objavljeno: 04.04.2019. • 19:50 Autor: Ministarstvo kulture
Izložba MetaFormizam© predstaviće dvadeset radova italijanskih savremenih umjetnika koje je selektovala istoričarka umjetnosti Đulija Silato, a biće otvorena u Njegoševoj Biljardi na Cetinju, u petak, 5. aprila u 20 časova. Na konferenciji za štampu u Ministarstvu kulture je predstavljen koncept MetaFormizam©, čija je autorka - gđa Silato, prezentovala svoju platformu u istoriji umjetnosti koja ima za cilj da sumira rezultate pionirskih napora Františeka Kupke i Vasilija Kandinskog u njihovim revolucionarnim likovnim istraživanjima.
Petar Kovačević, savjetnik za likovnu umjetnost je istakao da Ministarstvo prepoznaje značaj otvaranja prostora istraživanjima umjetničkih praksi koje prezentuje MetaFormizam u svom 35 izdanju i smatra da će izložba dati doprinos uspostavljanju još jačih i sadržajnijih veza kulturnih prostora Crne Gore i Italije.
Dr Anastazija Miranović, istoričarka umjetnosti i direktorica Narodnog muzeja Crne Gore, je mišljenja da je MetaFormizam© nova pojava u istoriji umjetnosti i ujedno novo čitanje apstraktne umjetnosti i da će se po prvi put crnogorskoj publici predstaviti dvadeset autora iz Italije.
Prof Đulija Silato, istoričarka umjetnosti i autorka koncepta MetaFormizam© je rekla da je MetaFormizam©, apsolutno novi izraz za rječnike širom svijeta, istorijski koncept, osmišljen i teorijski formulisan 2010. godine. MetaFormizam© ne označava pokret ili umjetničku struju, nego navodi precizni istorijski period, posljednji od svih dosadašnjijh Istorija umjetnosti, sa eksplicitnom referencom na „nefigurativnu“ umjetnost za koju je identifikovan jedinstveni ključ čitanja: MetaForma©. Klasifikovanje nefigurativne umjetnosti kao „apstraktne“ početkom dvijehiljaditih godina je istorijsko-kritička operacija koja više ne stoji iz tri razloga: a) zato što su prestali postojati istorijski i umjetnički uslovi koji su motivisali i Kupku i Kandinskog da nastave sa „apstraknim“ prikazivanjem, upoređujući ga sa realnim prikazivanjem spoljnog svijeta (primarni cilj umjetnosti svih vremena); b) zato što je sva manjinska struja „nefigurative“ tokom XX vijeka pošla različitim putevima, pod različitim nazivima c) zato što je savremena kreativnost od poslijeratnog razdoblja pa nadalje uspjela da prevaziđe boju na platnu, uvođenjem u sopstvena djela fragmente materije...fragmente stvarnosti.
Stoga stvarnost više ne čeka da bude predstavljena, već ulazi sa pravom u samo predstavljanje ali ne da bude predstavljena, jer je toga tokom hiljada godina istorije imala više nego dovoljno, nego da svojim materijalnim prisutvom podrži slobodan protok kreativnih energija, što je u osnovi bilo kojeg „nefigurativnog“ djela.
Kada se napokon shvati da su linije i boje u potpunoj slobodi – dakle nezavisne od akademske prakse a još manje organizovane da stvaraju, na primjer, iluziju trodimenzionalnosti, kao što je Renesansa poučavala vjekovima generacije slikara - u stanju da omoguće da se naziru oblici, potrebno je usredotočiti se na sliku i pokušati identifikovati te oblike.
Uz Ministarstvo kulture, pokrovitelji ove smotre su i Ambasada Crne Gore pri Svetoj Stolici, Suvereni Viteški Malteški Red, Fondacija Petrović-Njegoš i Prijestonica Cetinje.
Izložbu će otvoriti Ministar kulture Aleksandar Bogdanović.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?