Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ulcinj je danas bio domaćin radionice na temu mapiranja naučnoistraživačke infrastrukture u organizaciji Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) i Ministrastva nauke Crne Gore

Objavljeno: 09.04.2019. 00:45 Autor: Ministarstvo nauke
Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke









Ciljevi radionice su: podrška ekonomijama na Zapadnom Balkanu u procesu mapiranja postojeće istraživačke infrastrukture kroz predstavljanje najboljih praksi i trening, kao i razmjena mišlljenja na temu omogućavanja otvorenog pristupa postojećoj istraživačkoj infrastrukturi istraživačima iz regiona.

Vanja Ivošević, viša ekspertkinja Savjeta za regionalnu saradnju, u uvodnom dijelu podsjetila je na Višegodišnji akcioni plan za Regionalnu ekonomsku oblast, kojim je u okviru stuba Mobilnost, planirano mapiranje regionalne infrastrukture i izrada regionalne mape istraživačke infrastrukture. Identifikovanje infrastrukture u prioritenim oblastima koje su od zajedničkog interesa za region omogućava bolje strateško pozicioniranje Regiona i efikasnije usmjeravanje investicija u istraživačku infrastrukturu.

Ispred Ministarstva nauke prisutnima se obratila Branka Žižić v.d. generalne direktorice Direktorata za inovacije i tehnološki transfer, ukazujući da mapiranje infrastrukture samo po sebi ne znači mnogo ukoliko se ne identifikuju i usluge koje istraživači koji rade na tim infrastrukturama mogu ponuditi drugim istraživačima, ali i privredi i civilnom sektoru, odnosno ukoliko iste nijesu otvorene i ne postoji odgovoarajuća platforma putem koje bi ovakva vrsta informacija bila dostupna.

Crna Gora je prva zemlja Zapadnog Balkana koja je usvojila mapu puta za istraživačku infrastrukturu 2015. godine, a koristeći se nalazima studije iz 2003 godine u kojoj su objedinjeni zaključci prvog procesa mapiranja. Usljed izmjena na strateškom nivou, uvođenja novih instrumenta finansiranja istraživanja i inovacija, internacionalizacije- omogućavanja pristupa u međunarodnim centrima zanja I međunarodnim istraživačkim insfratsrukturama, te pokretanja regionalnog projekta SEEIIST, pokrenut je process revidiranja mape puta uz prateći novi ciklus mapiranja istraživačke infrastrukture. Crnogosrka iskustva tokom ovog procesa predstvila je načelnica za inovacije i infrastrukturu u Ministrastvu nauke, Marijeta Barjaktarović Lanzardi.

Učesnici radionice su dogovorili izradu koncepta regionalne baze istraživačke infrastrukture koja će omogućiti pretraživanje postojeće infrastrukture istraživačima, privredi i društvu uopšte, zatim izradu protokola za otvaranje postojeće infrastrukture u Regionu, te umrežavanje i plan obuka menadžera istraživačke infrastrukture.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?