Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Mediji o posjeti predsjednika Vlade RCG Mila Đukanovića Moskvi

Objavljeno: 01.10.2004. 01:13 Autor: Naslovna strana
Đukanović: Rusija preferira zajednicu SCG

MOSKVA, 30. septembra 2004. (Beta) - Rusija preferira državnu zajednicu Srbije i Crne Gore, ali će poštovati svaku demokratsku odluku članica o budućim odnosima, izjavio je danas u Moskvi crnogorski premijer Milo Đukanović, sumirajući sinoćni susret sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom u Kremlju. Đukanović se nalazi u višednevnoj poseti Rusiji. Na konferenciji za novinare sa dopisnicima medija iz SCG, Đukanović je kazao da je u razgovoru sa Putinom bilo reči o funkcionisanju I perspektivama državne zajednice, kao i o ukupnoj, a posebno ekonomskoj saradnji Rusije i Crne Gore. On je naveo da je informisao Putina o situaciji u Crnoj Gori, vladinom programu reformi, o novim modelima odnosa u međunarodnoj zajednici za koji se zalaže Crne Gora i o stanju i perspektivama crnogorsko-ruskih odnosa. "Izrazio sam zadovoljstvo što su ti odnosi izašli iz okvira dobrih diplomatsko-politickih i definitivno ušli u sferu razvijenih ekonomskih, kulturnih i drugih odnosa", rekao je Đukanović. On je naveo da Rusija "preferira" zajednicu Srbije i Crne Gore, ali da je "spremna da ispoštuje demokratsku odluku i Srbije i Crne Gore". "Rusija smatra da svako zna svoje interese i da za njih treba da preuzme odgovornost", preneo je Đukanović Putinov stav, dodajući da je reč o "vrlo jasnoj poruci", koja je u skladu "sa političkim kontinuitetom i nije iznenađujuća". Đukanović je naveo da je Putinu preneo poruku da su ruske investicije "dobrodošle" u Crnoj Gori, ali da će imati jednak tretman sa drugim stranim investicijama. Prema njegovim rečima, u Crnoj Gori su već prisutni mnogi ruski investitori, uglavnom zainteresovani za turizam. On je međutim, rekao da postoji i "ozbiljno interesovanje" i za sve druge oblasti - energetiku, telekomunikacije, obojenu metalurgiju i da je i dalje dalje izražena zainteresovanost za privatizaciju turističkih kapaciteta, ali i za izgradnju novih. On je rekao da je razgovor, koji je trajao oko sat vremena bio "vrlo prijateljski i vrlo sadržajan". "Razgovor je bio kruna onoga što je sjajna, već tri veka duga, tradicija rusko-crnogorskih odnosa", dodao je Đukanović . On je naveo da je u razgovoru bilo reči i o Kosovu, kao i da je zajednički istaknuta važnost učrvšćivanja bezbednosti u tom delu Evrope. Komentarišući izlazak crnogorskih predstavnika iz Saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, Đukanović je rekao da Crna Gora "nema otvorenih pitanja" sa Haškim tribunalom i da je tim potezom skrenula pažnju da "neće podnositi posledice za ono što nije uzrokovala". Tokom posete, Đukanović će se sastati i sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom, gradonačelnikom Moskve Jurijem Lužkovom, visokim predstavnicima vlade i parlamenta, kao i ruskih poslovnih krugova.

M.Đukanović: Putin podržava državnu zajednicu

MOSKVA, 30. septembra (Tanjug) - Rusija daje prednost državnoj zajednici Srbije i Crne Gore, ali je spremna da prihvati demokratsku odluku dve republike o uređenju njihovih međusobnih odnosa, izjavio je danas predsednik crnogorske vlade Milo Đukanović, komentarišući razgovore koje je juče vodio sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. "Rusija preferira zajednicu, ali poštuje ono što je demokratska odluka ljudi u Srbiji i Crnoj Gori", kazao je premijer, dodajući da je stav Moskve da svako najbolje zna svoje interese i da treba da pruzme odgovornost za realizaciju tih interesa. To je vrlo jasan stav, vrlo kozistentan i saglasan sa onim što je ruska državna politika već u kontinuitetu i moram da priznam da me takav stav uopšte ne iznenađuje, napomenuo je Đukanović. Objašnjavajući kakvo je viđenje Crne Gore prema ovom pitanju, premijer je istakao da je najoptimalniji model međusobnih odnosa dve republike savez dve nezavisne države kao forma koja bi najbolje odgovarala i za ostvarivanje evropskih planova Beograda i Podgorice i za očuvanje maksimalne međusobne otvorenosti među njima, što bi ujedno mogao biti podsticajan model i za neke druge u regionu. Srbija će bolje projektovati i brže obezbediti svoje evropske ciljeve ako bude vodila računa samo o sebi. To nipošto ne znači da mi idemo u neke dezintegracije i zatvaranja. Mi smo veoma bliski i tako treba da ostane, kazao je Đukanović. Konstatujući da državna zajednica nije funkcionalna, za šta postoji potvrda i iz Evropske komisije, on je izrazio uverenje da će se Srbija saglasiti sa predlogom Crne Gore, koji je istovremeno, kako je rekao, potpuno prihvatljiv i za Evropu. Činjenica da insistiramo na saglasnosti govori da Crna Gora ima maksimalnu odgovornost prema regionalnoj stabilnosti. Svesni smo da je ona krhka i da bi svaka unilateralna politička avantura mogla biti za nju pogubna. Te zbog toga želimo da se dogovaramo, istakao je Đukanović. Ako, pak, dogovora oko novog načina o uređenju odnosa nema, imamo onu saglasnost koju smo već postigli, a to je Beogradski sporazum. A posle isteka tog trogodišnjeg aranžmana organizovaćemo referendum. Postoje svi uslovi da se
oko toga saglasimo, optimistički je zaključio Đukanović.




Audio
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?