Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan okrugli sto povodom razmatranja Industrijske politike Crne Gore 2019-2023

Objavljeno: 04.06.2019. 20:33 Autor: MEK
Ministarstvo ekonomije

„Osnovni cilj izrade „Nacrta dokumenta Industrijska politika Crne Gore 2019-2023“ je da uspostavi strateški okvir i prioritete za industrijski razvoj, koji su realni i ostvarljivi, uzimajući u obzir raspoložive prirodne, ljudske i finansijske resurse za ostvarenje dinamičnog ekonomskog rasta, održivog razvoja i povećanje broja radnih mjesta koordiniranim intervencijama nadležnih institucija“, kazao je Generalni direktor Direktorata za industriju i transformaciju Ministarstva ekonomije Goran Nikolić.

Nikolić je podsjetio da je u prethodnom periodu uz dobijenu ekspertsku podršku od strane GIZ-a, urađena eksterna evaluacija i pripremljen srednjoročni pregled implementacije Industrijske politike za period 2016-2018, koji je dao prikaz analize relevantnosti i uspješnosti dosadašnje trogodišnje implementacije politike.

„Očekivanja su da će Industrijska politika Crne Gore 2019-2023 kroz dalje unapređenje poslovnog okruženja, podržavajući preduzeća i preduzetništvo, stimulišući primjenu savremenih tehnologija u cilju otvaranja novih i kvalitetnijih radnih mjesta, stvoriti uslove za održivu revitalizaciju i modernizaciju industrije, zasnovanu na znanju, razvoju digitalne ekonomije i inovacijama i omogućiti veću integraciju na međunarodnom tržištu“, naglasio je Nikolić. 

Nacrtom Akcionog plana za implementaciju Industrijske politike za period 2019-2020, u narednom periodu planirana su značajna investiciona ulaganja od strane javnog i privatnog sektora, kao i donatorske podrške.

Dodatno, od strane nacionalnog eksperta prof. Gordane Đurović, istaknuto je da planirane investicije u razvoj industrije za 2019. godinu predstavljaju iznos od oko 10% BDP i da se Industrijskom politikom 2019-2023 i njenom implementacijom teži revitalizaciji ključnih sektora industrije, prije svega prerađivačke, dok sektori turizma, ICT i saobraćaja predstavljaju povezane investicije koje daju doprinos rastu industrijske proizvodnje i ekonomskih pokazatelja rasta. 

Predmetni okrugli sto održan je danas u Privrednoj komori Crne Gore u okviru Javne rasprave koja je počela 17. maja, u cilju predstavljanja ključnih mjera i aktivnosti koje će biti realizovane u narednom periodu, kako bi zainteresovana javnost iz državnih institucija, poslovnih asocijacija, privrednog i naučno-istraživačkog sektora bila u mogućnosti da dostavi sugestije i predloge za unapređenje postojećeg teksta politike.

Pored predstavnika Ministarstva ekonomije i Privredne komore Crne Gore, na okruglom stolu su učestvovali predstavnici Odbora udruženja, kao i korisnici subvencija i kredita tj. finansijske i nefinansijske podrške koja je kroz implementaciju različitih mehanizama politike dostupna preduzećima.
  
Nacrt dokumenta Industrijska politika Crne Gore 2019-2023 je dostupan javnosti na internet stranici Ministarstva ekonomije i portalu e-uprave tokom cijelog trajanja Javne rasprave, koja je otvorena do 7. juna. 

MINISTARSTVO EKONOMIJE
BIRO ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?