Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U NACIONALNOM MUZEJU U TIRANI OTVORENA IZLOŽBA IKONA SV. VLADIMIRA U UMJETNOSTI BALKANA

Objavljeno: 06.06.2019. 18:09 Autor: UzD

U organizaciji Zajednice Crnogoraca u Albaniji i Matice crnogorske, u Nacionalnom muzeju u Tirani je 3. juna 2019. godine, otvorena izložba “Portreti Svetog Vladimira Dukljanskog u umjetnosti Balkana”, na kojoj je izloženo 50 reprodukcija fresaka i ikona sv. Vladimira iz crkava i manastira Crne Gore, Albanije, Sjeverne Makedonije, Grčke i Bugarske. Matica crnogorska je pripremila katalog na crnogorskom i albanskom jeziku, koji sadrži sve detalje o istorijskim prilikama u kojima je vladao dukljanski knez Vladimir, kao i rasprostranjenost njegovog svetiteljskog kulta.

Na otvaranju izložbe, predsjednik Zajednice Crnogoraca Albanije Marinko Ćulafić je rekao da sv. knez Vladimir Dukljanski upućuje na tragove zajedništva dvije zemlje i dva naroda i dodao je da za pripadnike crnogorske etničke zajednice u Albaniji izuzetno značajna afirmacija i obilježavanje dana onih ličnosti, koji su ostavili neizbrisive tragove u oblasti kulture, duhovnosti, nauke i obrazovanja.

Pomoćnica ministra kulture Albanije Verbana Šujaku, istakla je da ovakve manifestacije koje povezuju zemlje i kulture, vode boljem razumijevanju i pružaju mogućnosti međusobne saradnje.

Predsjednik Matice crnogorske Dragan Radulović, istakao je da izložba artefakata vezanih za kneza Vladimira Dukljanskog, crnogorskog vladara i sveca, koji su sačuvani u Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji, Grčkoj i Bugarskoj veoma važan i vrijedan poduhvat. Matica crnogorska, Uprava za dijasporu i Zajednica Crnogoraca u Albaniji, u saradnji sa Nacionalnim muzejom u Tirani, predstavljaju javnosti neporecivo svjedočanstvo crnogorskog istorijskog trajanja, oličenog u životu i sudbini kneza Vladimira. Radulović je istakao da Matica crnogorska predano radi na njegovanju kulture sjećanja crnogorskog društva, jer svijetle poruke iz prošlosti imaju smisla i vrijednost samo ukoliko ih svaka generacija iznova protumači, kritički valorizuje i prihvati kao svoje.

UzD

Istoga dana, u 19 časova, održana je tribina na temu “Poštovanje kulta sv. Vladimira Dukljanskog na Balkanu od 1016 do 2019. godine”. Na tribini su govorili mr Ivan Jovović ispred Uprave za dijasporu, Andrea Lukani iz Nacionalnog muzeja u Tirani i Miroljub Orlandić ispred Matice crnogorske.

Mr  Ivan Jovović je u svom izlaganju naglasio da je u osnovi kult Svetog Kneza Vladimira značajna poveznica Istoka i Zapada, medijum u kojem se susrijeću i prožimaju različiti narodi, kulture i religije, od Jadranskog do Crnog mora. Burna istorija ovog prostora je svakako jedan od uzroka što je veoma malo sačuvano materijalnih tragova iz perioda vladavine kneza Vladimira, kao i cijele dinastije Vojislavljevića. Ipak, zahvaljujući ritualu koji se održava na planini Rumiji u čast Svetog Kneza Vladimira, gdje se iznosi najstarija crnogorska relikvija – Krst Svetog Vladimira, sačuvana je memorija o najdubljim slojevima dukljanske duhovne i državne tradicije. Danas, kult Svetog Kneza Vladimira  predstavlja značajnu smjernicu u razvoju savremenog crnogorskog duhovnog i državnog identiteta. Po svojoj strukturi kult svetog Vladimira Dukljanskog oplemenjuje riznicu evropske civilizacije, kao visoko pozicionirana kulturološka vrijednost južnoslovenskih i balkanskih naroda. Ujedno njegov kult korespondira sa konceptom multikulturnog, građanskog društva i može predstavljati uporišnu tačku za ponovno sagledavanje i preispitivanje kulturne istorije Balkana i naroda koji ne dijele samo isti prostor, već imaju u značajnom omjeru i zajedničku kulturnu baštinu - zaključio je Jovović.

Televizija Crne Gore je uz blagoslov mitropolita Albanske pravoslavne crkve dobila ekskluzivno pravo da u crkvi Sv. Jovana Vladimira u Elbasanu prisustvuje otvaranju ćivota ovog sveca. To je prvi put da neka televizija ulazi u crkvu i snima tako jedinstven događaj.
UzD
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?