- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Zaključci sa Okruglog stola “Uloga žene u savrem...
Zaključci sa Okruglog stola “Uloga žene u savremenom društvu”
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava organizovalo je Okrugli sto na temu “Uloga žene u savremenom društvu” koji je održan u hotelu “Nobel” 8. i 9. juna 2019. godine.
Na Okruglom stolu predstavnici/e akademske zajednice, nacionalnih institucija, vjerskih zajednica i civilnog društva saglasili su se sledeće:
-Da je društvena moć žena i ravnopravno učešće u polju ekonomske i političke moći preduslov za stvaranje demokratije u modernim političkim zajednicama i ekonomskog prosperiteta.
- Da se rodna ravnopravnost temelji na poštovanju međunarodnih pravnih standarda i njihovoj implementaciji u crnogorskom zakonodavstvu.
- Da se kultura ljudskih prava zasniva na poštovanju rodnih identiteta i jednakom tretmanu žene i muškaraca u društvu, što je moralna i pravna obaveza.
- Da, u istorijskoj perspektivi kontinuitet vladavine muškaraca proizilazi iz patrijarhalnog nasljeđa koje je isključivalo ženu iz javnog života.
- Da je emancipacija žena u modernom crnogorskom društvu vezana za ostvarenje prava na obrazovanje, političku participaciju i ekonomsku nezavisnost.
- Da kulturu jednog naroda možemo percipirati i kroz poštovanje žena, kao ravnopravnih članova društva.
- Da Crna Gora primjenjuje evropske standarde u pogledu rodne ravnopravnosti. U tom kontekstu efikasnija socijalna zaštita, politika zapošljavanja i zaštita na radu predstavljaju važan aspekt u poboljšanju položaja žena u crnogorskom društvu.
- Da je u sistemu obrazovanja potrebno na različitim nivoima uvesti sadržaje koji će edukovati učenike i studente o temeljnim principima vezanim za rodnu problematiku.
- Da je integrisanje rodne perspektive u zakonodavstvu Crne Gore solidan pravni temelj za eliminisanje različitih oblika rodno zasnovanog nasilja i diskriminacije.
- Da se socijalna investicija temelji na afirmaciji ljudskog kapitala kao proaktivnog modela društvenog angažovanja koje podstiče stvaranje povoljnije socijalne zaštite za unapređenje društveno–pravnog položaja žena.
- Da je praksa evropskih sudova u zaštiti prava žena solidan pravni mehanizam za zabranu različitih oblika diskriminacije i nasilja.
- Da Opšti imovinski zakonik za Crnu Goru (1888) predstavlja pravni akt koji izražava specifično shvatanje uloge žene u crnogorskom društvu, zasnovan na autentičnoj običajnoj kulturi i moralnoj tradiciji.
- Da je potrebna preorijentacija socijalne politike i politike roda, efikasniji sistem kontrole, veća zapošljivost žena, prilagođavanje tržištu rada, uz koordinaciju svih relevantnih društvenih institucija, uključujući i snažnije učešće nevladinog sekora.
- Da je potrebno osnažiti primjenu pravnih normi, vezanih za rodno zasnovano nasilje i diskriminaciju u društvenoj praksi crnogorskog društva.
- Da, u savremenom crnogorskom društvu, treba unaprijediti bazu rodnih podataka, zvanične podatke i statistiku, kao i metodologiju koja može biti dobar osnov za proučavanje, analizu, rodne tematike, ali i dekonstrukciju rodnih stereotipa i predrasuda.
- Da ostvarivanje rodne ravnopravnosti i promjena položaja žena zavisi od kvalitetnih edukacija, publikacija ali i profesionalno i sistematski dobijenih podataka rodno osjetljive statistike.
- Da iskustvo jevrejske zajednice u konstituisanju rodnih identiteta može biti značajno za uporedne prakse u tretiranju pitanja rodne ravnopravnosti.
- Da se u perspektivi roda kao kulturnog konstrukta, u istorijskom, kulturološkom, psihološkog, mitskom, etnografskom nasljeđu Crne Gore mogu pronalaziti elementi za stvaranje rodnih stereotipa koji opstaju i u savremenom crnogorskom društvu.
- Da je interdisciplinaran pristup rodnoj ravnopravnosti, uključivanje društvenih, prirodnih i humanističkih nauka optimalan normativni okvir za rješavanje ovog pitanja u društvenoj praksi.