Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade RCG Milo Đukanović razgovarao sa direktorom Direktorata za Zapadni Balkan u Savjetu EU Štefanom Leneom

Objavljeno: 17.06.2005. 04:05 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović razgovarao je danas u Podgorici sa Štefanom Leneom, direktorom Direktorata za Zapadni Balkan u Savjetu EU.

U okviru razmjene mišljenja o otvorenim pitanjima u regionu, u svijetlu jačanja stabilnosti i ostvarivanja njegove evropske perspektive, obostrano je konstatovano da je rješavanje problema Kosova od ključne važnosti. U tom smislu, pozdravljeno je opredjeljenje EU i ostalih ključnih međunarodnih aktera da se otpočne sa aktivnostima u pravcu iznalaženja konačnog rješenja. Takođe, zajednički je ocijenjeno da su odnosi Crne Gore i Srbije drugačijeg karaktera, da je Beogradski sporazum doprinio njihovom pozitivnom dinamizmu, te da će krajnji ishod biti demokratski.

U pogledu mogućih rješenja za buduće odnose Srbije i Crne Gore, Lene je ponovio poznata gledišta EU o modelu koji preferiraju, ali da bi podržali svako rješenje koje bi bilo plod međusobnog dogovora Podgorice i Beograda. Istakao je da je referendum, takođe, legitimno i legalno pravo građana Crne Gore koje je garantovano i Beogradskim sporazumom i Ustavnom poveljom.

Predsjednik Đukanović je naglasio posvećenost jačanju i učvršćivanju regionalne stabilnosti, što Crna Gora u kontinuitetu demonstrira, a primjer za to je i Beogradski sporazum. Komentarišući da je u tom pogledu danas situacija mnogo bolja, predsjednik Đukanović je izrazio opredijeljenost da referendum o državnom statusu Crne Gore organizujemo početkom iduće godine, u skladu sa evropskim standardima i praksom, kao i da na tim osnovama radimo na postizanju što šireg unutrašnjeg konsenzusa. U tom smislu, predsjednik Đukanović je izrazio uvjerenje da će demokratski epilog ovog pitanja biti značajan doprinos široj stabilnosti i evropeizaciji zemalja ovog regiona.

Na kraju, pozdravljajući riješenost EU da nastavi sa politikom integracije uključivanja zemalja Zapadnog Balkana, u skladu sa odlukama sa Samita u Solunu iz 2003, obostrano je izražen interes za nastavak dobre saradnje i partnerskih odnosa.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?