Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade RCG Milo Đukanović razgovarao sa specijalnim izaslanikom Generalnog sekretara UN za pregovore o budućem statusu Kosova Martijem Ahtisarijem

Objavljeno: 26.11.2005. 04:00 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Milo Đukanović, razgovarao je danas u Podgorici sa specijalnim izaslanikom Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za pregovore o budućem statusu Kosova Martijem Ahtisarijem, koji boravi u službenoj posjeti Crnoj Gori, u sklopu višednevne posjete regionu.

Glavna tema razgovora odnosila se na aktuelna kretanja u regionu, s posebnim naglaskom na započeti proces rješavanja kosovskog problema.

Predsjednik Đukanović je izrazio zadovoljstvo što je za specijalnog izaslanika medjunarodne zajednice na rješavanju složenog i jedinog preostalog bezbijednosnog problema u regionu imenovana ličnost, kao što je gospodin Ahtisari. Premijer je ponovio poznate stavove državne politike Crne Gore u vezi sa aktuelnom situacijom i odnosima u regionu i naglasio da pitanje Kosova treba rješavati dijalogom Beograda i Prištine, uz asistenciju medjunarodna zajednice, na bazi Rezolucije Savjeta bezbijednosti UN 1244. U tom kontekstu, on je naglasio da je za Crnu Goru prihvatljivo svako rješenje do kojeg se dodje dogovorom, na miran i demokratski način, koji podrazumijeva ravnopravno i garantovano učešće zainteresovanih strana. Stoga je potrebno podstaći obije ključne strane da u pregovorima dodju do mogućeg i dugoročno održivog rješenja.

Predsjednik Vlade je obavijestio gospodina Ahtisarija i o političko-ekonomskoj situaciji u Crnoj Gori, ocjenjujući političke prilike stabilnim a ekonomska kretanja pozitivnim, o čemu svjedoči, već duže vremena prisutna makroekonomska stabilnost, koja ima tendenciju daljeg unapredjenja. Kao osnovne prioritete u oblasti spoljne politike naveo je pridruživanje evropskim i evroatlantskim strukturama, do ostvarivanja punopravnog članstva u Evropskoj uniji i NATO-u.

Premijer Đukanović je, takođe, obavijestio sagovornika o riješenosti Crne Gore da u predviđenom roku obnovi punu državnost, u demokratskom procesu koji će biti zasnovan na važećim standardima i poznatoj evropskoj praksi, uz poštovanje preporuka međunarodne zajednice. S tim u vezi, ponovio je stav da ne postoji čvršća povezanost između rješavanja državnog pitanja Crne Gore i definisanja statusa Kosova, te da se ta dva procesa mogu odvijati paralelno i planiranom dinamikom, kako bi polovinom iduće godine imali rješenja i za jedno i za drugo pitanje. Time bi učvrstili stabilnost u regionu i stvorili povoljne uslove za njegovu ubrzanu evropsku i evroatlantsku integraciju.

Specijalni izaslanik Ahtisari izrazio je visoko razumijevanje za iznesene ocjene i stavove. On je naglasio da će se u svom radu pridržavati smjernica Generalnog sekretara UN i osnovnih principa Kontakt grupe, a da će odluku o budućem statusu Kosova donijeti Savjet bezbijednosti UN. On je izložio osnovne principe na kojima treba da počivaju razgovori, a koje je nedavno usvojila Kontakt grupa i naglasio da se proces vodi pod okriljem Ujedinjenih nacija, što treba da garantuje objektivan pristup i uvažavanje stavova svih zainteresovanih strana.

Izražena je obostrano zadovoljstvo susretom i razgovorima i interes za daljom komunikacijom.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?