Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Predsjednik Vlade RCG Željko Šturanović primio ekspertsku delegaciju Venecijanske komisije, koju je predvodio zamjenik sekretara Komisije Tomas Markert

Objavljeno: 25.04.2007. 23:20 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Željko Šturanović, primio je danas u Podgorici ekspertsku delegaciju Venecijanske komisije, koju je predvodio Tomas Markert, zamjenik sekretara Komisije. Eksperti Venecijanske komisije borave u Crnoj Gori radi učešća na "Okruglom stolu" o ustavnoj reformi u Crnoj Gori.

Predsjednik Vlade je izrazio zadovoljstvo što je došlo do sastanka i zahvalio Venecijanskoj komisiji na značajnoj ulozi i doprinosu što je proces obnavljanja crnogorske državnosti realizovan uspješno i u skladu sa najvišim medjunarodnim standardima. On je takodje zahvalio na pomoći koju eksperti Komisije pružaju u procesu donošenja novog Ustava Crne Gore.

Premijer je upoznao sagovornike sa aktivnostima Vlade i drugih državnih institucija na planu ustavne reforme i izrazio uvjerenje da će saradnja sa Venecijanskom komisijom značajno doprinijeti usvajanju novog Ustava Crne Gore, kao suverene i samostalne države. S tim u vezi, istakao je opredjeljenje da se do teksta Ustava dodje što širim društvenim konsensusom, koristeći sve mogućnosti usaglašavanja u Parlamentu. On je takodje obavijestio sagovornike o tekućim Vladinim aktivnostima u oblasti uskladjivanja zakonodavstva sa evropskim standardima u oblastima držane uprave, sudstva, lokalne samouprave i medija, što je u funkciji napora ka što bržem priključivanju Crne Gore evropskim i evroatlantskim strukturama.

Zahvaljujući na prijemu, gospodin Markert je ocijenio da Nacrt teksta Ustava sadrži, kako je kazao, dobre namjere i izrazio spremnost Venecijanske komisije da pruži svu neophodnu pomoć u daljem procesu rada na usvajanju Ustava. On je pozdravio opredjeljenje ka postizanju što šireg parlamentarnog i društvenog konsensusa prilikom donošenja Ustava.

Konstatovano je da novi Ustav Crne Gore treba da, na savremenim osnovama, zaokruži pravno normiranje njenih institucija kao punopravnog subjekta medjunarodnog prava. U tom kontekstu, od posebne važnosti su pitanja ostvarivanja ljudskih prava i sloboda, te formiranja nezavisnog sudstva o čemu je izvršena razmjena mišljenja, uz visok stepen saglasnosti.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?