- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Afrička kuga svinja: rano otkrivanje je ključ za k...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Afrička kuga svinja: rano otkrivanje je ključ za kontrolu širenja bolesti
Objavljeno: 06.11.2019. • 21:22 Autor: UBHVFP
Unaprijeđen nadzor, komunikacija i saradnja su ključni faktori za kontrolu širenja afričke kuge svinja u Evropi, prema novoj procjeni rizika koju je izvršila EFSA.
U skladu sa zahtjevima Evropske Komisije, EFSA je izvršila procjenu potencijala širenja bolesti u jugoistočnoj Evropi. Prema ovoj provcjeni moguće je širenje bolesti među devet zemalja u kojima bolest trenutno nije identifikovana - Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Grčke, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Slovenije.
EFSA zaključuje da su šanse za širenje bolesti među tim zemljama u toku prve godine od unošenja vrlo velike i kreću se od 66 do 100%. Međutim, šanse da se bolest širi na zapad u druge države članice EU u istom vremenskom peridu, ocijenjene su kao vrlo niske (0-15%).
Mjere kontrole koje se primjenjuju u EU od 2014. godine, trebalo bi da se i dalje fokusiraju na važnost ranog otkrivanja i spremnosti u slučaju pojave, procjenjuje EFSA. Poseban naglasak je na:
Strogom nadzoru, posebno nadzoru divljih i domaćih svinja, koji ostaje najefikasnije sredstvo za rano otkrivanje afričke kuge svinja.
Mjere za ograničavanje pristupa divljih svinja hrani i dodatno smanjenje lova na divlje svinje.
Kampanje za podizanje svijesti putnika, lovaca, farmera itd. kako bi se ograničio rizik širenja i podrška ranoj detekciji bolesti.
Komunikacija i saradnja nacionalnih organa i svih zainteresovanih strana u cilju podrške kampanjama za podizanje svesti.
Aktivnosti obuke veterinarskih inspektora, drugih nadležnih tijela i lovaca kako bi se povećala vjerovatnoća ranog otkrivanja i efikasne kontrole.
EFSA-ina studija procjene rizika u jugoistočnoj Evropi je dostupna na sljedećem linku:
Vezani članci:
Ažurirana Lista obilježenih područja EU u kojima je utvrđeno prisustvo Xylella fastidiosa 30.01.2025.
Povlačenje iz prometa sredstva za zaštitu bilja na osnovu aktivne supstance meptildinokap 17.01.2025.
Pojava slinavke i šapa u Njemačkoj 14.01.2025.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?