- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija PREDSTAVLJENA ANALIZA INTER-SEKTORSKE PODRŠKE RAZL...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
PREDSTAVLJENA ANALIZA INTER-SEKTORSKE PODRŠKE RAZLIČITIH SISTEMA DJECI SA SMETNJAMA U RAZVOJU U CRNOJ GORI
Objavljeno: 08.11.2019. • 15:54 Autor: mrss
U Eko zgradi Ujedinjenih nacija u Podgorici dana 7. novembra 2019. godine predstavljena je Analiza inter-sektorske podrške različitih sistema djeci sa smetnjama u razvoju u Crnoj Gori.
Razvijanje nacrta Analize podržao je UNICEF, saglasno Programskom dokumentu saradnje između UNICEF-a i Vlade Crne Gore za period 2017-2021.
Tim povodom državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Vukica Jelić kazala je da Analiza ima za cilj pružanje informacija i podataka profesionalcima i donosiocima odluka iz različitih sektora o tome kako primijeniti konsolidovane intervencije i multisektorsku sistemsku podršku i odgovor na potrebe tokom čitavog životnog ciklusa djece sa smetnjama u razvoju.
Na temelju ove analize, kako je istakla Jelić, djeca i porodice bi trebalo da imaju direktne koristi od unaprijeđenog multisektorskog rada nadležnih institucija, što će neminovno uticati na poboljšanje kvaliteta usluga djeci kako na nivou porodice, tako i na nivou lokalne zajednice.
Ona je kazala da je sistem podrške djeci sa smetnjama u razvoju obuhvaćen procesom deinstitucionalizacije i reforme sistema socijalne i dječije zaštite.
„Mišljenja smo da su djeca sa smetnjama u razvoju i dalje previše zastupljena u institucionalnoj zaštiti, tako da ulažemo dodatne napore na razvoju novih i poboljšanju kvaliteta postojećih usluga“, dodala je Jelić.
Ona je kazala da se kontinuirano radi na razvoju programa podrške za ovu djecu i njihove porodice, tako da je broj dnevnih boravaka povećan od svega jednog u 2009.godini, na 13, koliko ih sada funkcioniše. Prva mala grupna zajednica za djecu sa umjerenim i teškim smetnjama počela je sa radom u Bijelom Polju 2015.godine i u njoj živi 10 djece sa smetnjama u razvoju.
Jelić je izrazila zadovoljstvo činjenicom da su Preporuke koje su proizišle iz Analize u skladu sa politikom koju Ministarstvo rada i socijalnog staranja sprovodi u procesu reforme sistema zaštite djece sa smetnjama u razvoju.
Na kraju svog uvodnog izlaganja Jelić se zahvalila autorkama na izradi kvalitetnog dokumenta, kao i šefu Predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Osami Kogaliju i njegovim saradnicima u kancelariji UNICEF-a u Podgorici, na saradnji i podršci koju kontinuirano pružaju Vladi Crne Gore na planu zaštite prava djece.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?