Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Jelić: Socijalna politika da bude u vrhu prioriteta

Objavljeno: 08.11.2019. 17:08 Autor: mrss
U Beogradu je prethodne sedmice održana konferencija posvećena razvoju socijalnih usluga u državama regiona. Na konferenciji je učestvovala državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Vukica Jelić, koja je tom prilikom kazala da svakoj državi kojoj je cilj da prevlada socijalne razlike, da pomogne siromašnim i isključenim pojedincima i socijalnim grupama, da ujednači životne šanse za sve, da unaprijedi socijalnu dobrobit građana, socijalna politika mora biti u vrhu prioriteta. 

Ona je navela da su ključni nosioci socijalne politike oni koji su za profesiju izabrali socijalni rad, plemenitu profesiju, koja se zasniva na humanističkim idealima i uvažavanju ljudskih prava, u čijoj srži je pomoć u rješavanju problema u međuljudskim odnosima, osnaživanje i zaštita . 
“Zato je uvažavanje socijalnog rada i investiranje u stručne radnike imperativ koji je preduslov za kvalitetnu socijalnu politiku”, istakla je Jelić.

Ona je podsjetila da Crna Gora kako bi što bolje odgovorila na socijalne i društvene izazove u posljednjih deset godina sprovodi sveobuhvatnu reformu sistema socijalne i dječje zaštite.

Jelić je navela da je Zavod za socijalnu i dječju zaštitu izdao u proteklom periodu 454 licence za rad stručnim radnicima u oblasti socijalne i dječje zaštite i akreditovao 46 programa obuke, dok je 418 stručnih radnika licencirano. 
“Veoma smo zadovoljni postignutim rezultatima imajući u vidu da u svim javnim ustanovama socijalne zaštite radi oko 1000 radnika, od čega 40 % stručnih radnika, a da je izdavanju licenci prethodila provjera stručnih znanja ,vještina i kompetencija. Takođe, započeti proces izdavanja licenci za pružanje socijalnih usluga izvan JU dobija na dinamici pa se i u tom segmentu povećava kvalitet rada jer je za dobijanje licenci za rad pored kadrovskih i tehničkih preduslova obavezna provjera znanja i dobijanje licence za stručne radnike”, kazala je Jelić.

Ona je navela da je Analiza rada centara za socijalni rad u Crnoj Gori, koja je rađena u saradnji sa Zavodom za socijalnu i dječju zaštitu, na zahtjev Ministarstva rada i socijalnog staranja Crne Gore, uz stručnu i finansijsku podršku Predstavništva UNICEF-a ukazala da je Crna Gora uložila značajne napore i resurse u unapređenje rada centara za socijalni rad u posljednjih 10 godina. 

U periodu od 2011. godine do 2018. godine povećan je broj radnika za 53%, dodatno je razvijena mreža centara za socijalni rad kroz uvođenje novih centara, uloženi su i značajni resursi u unapređenje kompetencija stručnih radnika, a reforma zakonodavnog okvira je, kao osnovne principe zaštite, uvela individualizaciju rada, participaciju, zabranu diskriminacije i poštovanje ljudskih prava korisnika, uključujući pravo na život u zajednici i uključenost u život zajednice. 
“To je dovelo do unapređenja kvaliteta rada s korisnicima, kako u smislu ažurnosti rada s korisnicima, tako i smislu individualizacije rada. U tom smislu, reforma centara za socijalni rad predstavlja veliki korak u unapređenju kvaliteta usluga za korisnike sistema socijalne i dječje zaštite”, istakla je Jelić.


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?